?Vatan Vatanım Ma Patrie Uşak? adlı eserin değerlendirilmesi
Vatan Vatanim Ma Patrie Uşak the reviev of the book called
- Tez No: 220086
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SADİYE TUTSAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu çalışmada Kostas PANDAZOĞLU'nun ?Vatan Vatanım Ma Patrie Uşak? adlı eseri incelenmiştir. Eserde XX. Yüzyılın başında Uşak'ta yaşayan Rumların Sosyal, kültürel ve ekonomik durumları hakkında bilgiler verilmektedir. Eserin Uşak ili tarihi ve kültürüne kazandırdığı yeni bilgiler ortaya çıkarılmıştır. XX. Yüzyılda Uşak'ta yaşayan Rumların sosyal kültürel ve ekonomik durumları mevcut kaynaklarla karşılaştırılarak yeniden değerlendirilmiştir. Eserin, ortaya koyduğu yeni kaynaklar ve yeni bilgilerle Uşak ili tarihi ve kültürü için önemli bir kazanım olduğu görülmüştür.Anahtar Kelime: ?VATAN VATANIM MA PATRİE UŞAK?
Özet (Çeviri)
The work named ''Vatan Vatanım Ma Patrie Uşak'' of Kostas PANDAZOĞLU was analyzed in my study . In this book, the social, cultural and economical conditions of the Greeks who are living in Uşak at the begenning of the XX the century are mentioned. The new information that this work gives to the history and the culture of the Province of Uşak was marked . The social, cultural and economical conditions of the Greeks who lived in Uşak in the century of XX were reassessed by comparing with the available sources . It has been seen that the work is a vital asset for the history and the culture of the Province of Uşak thanks to the new sources and information it represents.