Serbest Cumhuriyet Fırkası'nın araştırılması
Research about Liberal Republican Party
- Tez No: 220094
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TALAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
S.C.F. kurulmadan önceki dönem dünya ekonomik bunalımının etkili olduğu ve bu bunalım içerisinde Türk devletinin de yerini aldığı bir süreç olmuştur. Özel sektör yatırımlarını yetersiz kalması ile devletçiliğin benimsendiği ve sonraki yıllarda uygulamaya konulduğu bir dönemdir. Farklı biçimlerde piyasaya bağımlı gruplar ekonomik buhrana karşı kendi savaşlarını vermek zorunda kaldıkları bu dönemde krize ekonomik çözüm bulmakta zorlanan Kemalistler, krizin yarattığı sosyal hoşnutsuzluğu uzun süre görmezden gelemedi. Bu noktada, Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal kendi inisiyatifi ile ülkede oluşan toplumsal muhalefetin yeni bir siyasi parti ile meclise taşınmasına karar verdi. Ülkedeki denetim eksikliğini giderebilmek ve halkın isteklerini meclise taşıyabilmek amacıyla Gazi Mustafa Kemal, toplumsal muhalefeti yönlendirme açısından en güvendiği, en yakını olan arkadaşlarını görevlendirerek bir parti kurulmasını istedi. Böylece Ali Fethi Bey, Paris büyükelçiliğinden dönüşünde Mustafa Kemal'in önerisi ve onayıyla Serbest Cumhuriyet Fırkası'nı kurdu (12 Ağustos 1930).Kurulduğu ilk andan itibaren, Serbest Cumhuriyet Fırkası halktan yoğun bir ilgi gördü. Yüzlerce mektup partinin kurucusu ve lideri olan Fethi Bey ile muhalefetin sesi olan gazetelere gönderildi. Bazıları yeni partiye iyi niyet dileklerini iletirken, bazı mektup sahipleri henüz yerel teşkilatların kurulmasını beklemeden üyelik başvurusu yapıyorlardı. S.C.F.'nin üye sayısı ilk haftada 10.000'e, ikinci haftanın sonunda 13.000'e ulaşmıştı.Programında, partinin Cumhuriyetçi, Milliyetçi ve Lâiklik ilkesine bağlı olduğu vurgulanıyor, yabancı sermayenin ülkeye girmesinin özendirilmesi isteniyor, ekonomik yaşamda sürekli devlet müdahalesine karşı çıkılıyordu.SCF kısa sürede geniş bir destek kazanarak Cumhuriyet Halk Fırkası (C.H.F.) yönetimini kaygılandırdı. SCF'nin iktidar ile çatışmasının ülkeyi olumsuz etkilemesini kavrayan ve partinin irtica ile ilişkilendirilmesinin çok ağır sonuçlar yaratacağına inanan Fethi Bey , 17 Kasım 1930'da Dahiliye Vekâleti'ne başvurarak SCF'nin feshedildiğini açıkladı.
Özet (Çeviri)
The world was in a big depression before L.R.P opens and Turkey was being at this session.Private sectors investments weren't enough. So Turkey selected“stateism”for his social politic. Every groups that working with economy were figthing with this depression. The Kemalists couldn't find a solution about this problem and they couldn't uninterested about this.At this point President Mustafa Kemal wanted to open a new party that represents new opposition what starts in country with his own decision.For the finish that lack of the control what is in country and to carry peoples wantings to Tbmm, Gazi Mustafa Kemal wanted to open a new party from his best friends.So Ali Fethi Bey opened Liberal Republican Party after turning Paris ambassadoring with Mustafa Kemal's suggestion and comfirmation.Liberal Republican Party saw a big concern from the folk after opening.hundreds of letters sent to establisher and leather of the party who Fethi Bey and newspapers that voice of opposition.Some letters were sending their goodwill,some letters were wanting apply for party before waiting opening of local organisation.The member count of L.r.p. was arrived 10.000 at the first half and at the and of second half it was 13000.At the program of the party they were refering that party was republican,nationalist and secular. They wanted to take pains of foreign capital for Country, and opposing of states interferance at economic life.Cumhuriyet Halk Fırkası felt unwell from Scf's wining of big support.Fethi Bey thought if L.r.p. fights with government and establishing relations with going back that will affect very bad about country.At 17th November of 1930 applied for close to Dahiliye Vekaleti and explained that party is closed.