Kredi kartı kullanımında sahtecilik tespit sistemleri
Credit card fraud detection systems
- Tez No: 220141
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Gelişen teknolojiler her geçen gün büyük bir hızla hayatımıza girerek yaşamın her alanında insan hayatını kolaylaştırmaktadır. Bilgisayar ve iletişim alanındaki teknolojik gelişmeler günümüzde insanlık tarihi acısından çok önemli bir devrim olarak kabul edilmektedir. Bu teknolojik gelişmelerle beraber insanların harcamalarının artması paranın yerini alan kredi kartı kullanımınında çok büyük bir oranda artmasına sebep olmakta, bütün bunlarla beraber bu kadar çok artan kredi kartı kullanımıyla birlikte kredi kartı sahteciliği de doğru orantılı olarak artmaktadır. Kredi kartı sahteciliğinin artması etkin ve verimli şekilde kullanabilen sahtecilik sistemlerini gündeme getirmektedir.Çalışmanın birinci bölümünde kredi kartı tanımı, kredi kartı sahteciliği, yapılmış çalışmalar, sahtecilik ve sahtecilik tespit yöntemlerinde kullanılan teknikler hakkında genel bilgiler verilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde genel olarak sahtecilik terimi üzerinde durulmuş olup sahtecilik tanımı, sahtecilik ile ilgili kavramlar, yıllık kredi kartı rakamları, kredi kartı sahtecilik türleri, sahtecilik metodları, sahtecilik çeşitleri ve sahte bilgi elde etme yöntemleri hakkında geniş bilgi sunulmuştur. Üçüncü bölümde sahtecilik tespitinde kullanılan veri madenciliği, yapay zeka ve istatistiksel teknikler ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Dördüncü bölümde bir finans kurumdan elde ettiğimiz kredi kartı harcamalarının olduğu veri seti, yapay zeka ve istatistiksel teknikler ile incelenerek test edilmiş ve yorumlanmıştır.Sonuç olarak, kullanmış olduğumuz veri madenciliği teknikleri (Yapay Zeka, Uyarlanabilir Ağ-Tabanlı Bulanık Çıkarım Sistemleri, Destek Vektör Makineleri, Kural Tabanlı Öğrenme, Lojistik Regresyon ve Diskriminant Analizi) ile elde ettiğimiz sonuçlar doğru sınıflandırma oranı, birinci tip hata ve ikinci tip hata kriterleri ile yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Technological evolutions, spreading into our life on an increasing scale with each passing day, are making human life simpler in many aspects. Technological improvements in computer and communication areas are currently being considered as the most essential revolution in history of civilization. The increase in expenditures, a by-product of these technological developments generalizes the use of credit cards as a medium of payment, superseding the cash money, also causes a proportionally expansion in number of credit cards fraud cases. Hence, an increase in credit cards fraud cases brings efficient and productive falsification systems into sharp relief.In the first section, the definition and falsification of credit cards, literature review, fraud and falsification detection methods are explained by giving general information. Second section, by and large, concentrates on the term of fraud and highlights the definition of frauds as well as concepts, annual credit cards figures, fraud types of credit cards, methods and sorts of frauds in addition to the approaches of gaining fake information. In the third section, data mining methods used in fraud detection, artificial intelligence and statistical techniques are examined in detail. In the fourt section, a database regarding a set of credit cards expenditures, compiled by a financial institution, are submitted to an examination and interpreted through artificial intelligence and statistical techniques.As a consequence, results derived through data mining techniques (Neural Network, Adaptive Network Based Fuzzy Inference System, Support Vector Machine, Rule Based Learning, Logistic Regression, Discriminant Analysis ) are commented with the criteria of correct classification rate, Type I Error and Type II Error.