Bilişim sistemlerinin stratejik yönetim açısından önemi
Importance of informatic technologies for strategic management
- Tez No: 220142
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR AKÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 414
Özet
Birinci Bölümde, birbirleriyle çok yakın ilişkisi bulunan bilgi, bilim ve teknoloji arasındaki ilişki irdelenmiş, bu kavramlar arasında köprü görevini bilişim teknolojilerinin sağladığına değinilmiştir.İkinci Bölümde, veri iletişimine ve veri iletişiminde kullanılan temel kavramlara değinilmiştir.Üçüncü Bölümde, internet ve internet le ilgili kavramlar açıklanmış, internet erişimi sağlayan sistemlere değinilmiştir.Dördüncü Bölümde, ağ kavramı açıklanarak, ağ topolojilerine değinilmiştir.Beşinci Bölümde, bilişim sistemlerinin kullandığı protokollere değinilmiştir.Altıncı Bölümde, küreselleşmenin yeni ve en önemli boyutu olan teknoloji konusu irdelenerek, çağımızda yeniden şekillenen tehdit anlayışına etkileri anlatılmıştır.Yedinci Bölümde, bilgi savaşı kavramı ve özellikleri anlatılmıştır.Sekizinci Bölümde, bilgi savaşı'nın bölümleri olan, Komuta Kontrol Savaşı, İstihbarat Temelli Savaş, Elektronik Harp, Psikolojik Harekât, Bilgisayar Korsan Savaşı, Ekonomik Bilgi Savaşı ve Siber Savaş açıklanmıştır.Dokuzuncu Bölümde önemli teknoloji ve sistemler başlığı altında kriptografi, haarp, uydu teknolojileri ve nanoteknoloji konularına değinilmiştir.Onuncu Bölümde Ülkemizin Bilgi Savaşına hazırlanması çerçevesinde dikkate alması gereken; Ekonomik, Politik, Sosyal ve Kültürel Değişimlere, Jeopolitik Değerlendirmeye, Türkiye'nin Bazı Komşuları ile olan ilişkilerine, Çağın gerekliliklerine göre değişen güvenlik anlayışlarının belirlenmesine, Türkiye'nin Bilim ve Teknoloji Politikalarının Belirlenmesine, Dünya Devletlerinin Bilgi Savaşı Potansiyelleri, Türkiye'nin Bilgi Savaşı Konusundaki Mevcut Durumu konularına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter, the close relationship between science, information and technology has been examined and also information technologies have been mentioned as a bridge between these terms.In the second chapter, data communication and basic terms used in data communication have been mentioned.In the third chapter, Internet and Internet-related terms have been explained and also systems that provide internet communications have been mentioned.In the fourth chapter, ?network? terms have been explained and also network topologies have been mentioned.In the fifth chapter, protocols of information technologies have been mentioned.In the sixth chapter, technology which is the newest and most important aspect of globalisation has been discussed and its effects on the notion of threat which has been reshaped in our age has also been examined.In the seventh chapter, information war and the character of information war have been explained.In the eigth chapter; the sections of the information war which consist Command Control Warfare, Intelligence Based Warfare, Electronic Warfare, Psychological Warfare, Computer Hacker Warfare, Economical Warfare and Cyber Warfare have been mentioned.In the ninth chapter, cryptography, Haarp, satellite technologies and nanotechnology subjects have been explained under the headline of important technologies and systems.In the tenth chapter, terms related with information warfare which are economic, political, social and cultural changes, geopolitical assesstment, relationship between our country and some neighbouring countries, definition of necessities of this new age that depends on changing notions of security, definition of Turkey?s science and technology politics, the information war potentials of other governments and Turkey?s present situation in the subject of information war in the process of careful preparation for information warfare of our country have been mentioned.