Teknoloji transfer yöntemlerinin teknolojik yeniliğe etkisi
The impact of technology transfer methods on technological innovation
- Tez No: 220143
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH ZEKİ İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada teknoloji transfer yöntemlerinin teknolojik yeniliğe etkisi araştırılmıştır. Çalışma iki temel bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konuya ilişkin teorik bilgiler verilmiş, ikinci bölümde ise yapılan bir anket çalışması yer almıştır. Çalışmanın teorik kısmında öncelikle teknolojik yenilik, teknolojik yenilik türleri ve yenilik kuramları anlatılmıştır. Bunun ardından teknoloji transferine geçilmiş ve farklı boyutlardan teknoloji transfer süreci ele alınmıştır. Son aşamada ise teknoloji transferinin etkileri saptanarak konu bütünleştirilmiştir.Anket çalışmasında ise teknoloji transferinin teknolojik yeniliğe etkileri; transfer yöntemleri, teknoloji soğurma kapasitesi ve teknolojik yenilik yeteneğinden oluşan üzere üç boyutta incelenmiştir. Çalışma sonucunda teknoloji transfer yöntemlerinden transfer sözleşmeleri, direk satış, üniversite-sanayi işbirliği ve insan kaynakları dolaşımının teknolojik yenilik ile anlamlı bir ilişki içinde olduğu görülmüştür. Ayrıca ar-ge yeteneği ve teknoloji soğurma kapasitesi de teknolojik yenilikle ilişki içindedir. Bu çalışmanın temel amacı teknolojik yenilik ve teknoloji transferi konularında literatüre katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of technology transfer modes on technological innovation. The study consist of two main parts. First part is releated to theorical knowledge, second part includes a survey. In the theorical part of the study firstly; technological innovation, types of technological innovation and innovation theories are explained. After that we passed to technology transfer and discussed technology transfer process from different dimensions. At the last stage by determining the effects of technology transfer, the issue is integrated.In survey the effects of technology transfer on technological innovation are examined in three dimensions that consist of transfer modes, technology absorption capacity and technological innovation capability. According to results of the study it?s seen that transfer agreements, direct sale, university-industry cooperation and movement of people have significant relationship with technological innovation. Also r&d capibilitiy and technology absorption capacity have relationship with technological innovation. The basic aim of this study is to contribute literature in technology transfer and technological innovation issues.