İşletmelerde psikolojik yıldırma(mobbing) ve etkilerine yönelik bir araştırma
A study about mobbing and effects of mobbing
  1. Tez No: 220159
  2. Yazar: SELMAN TAYYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİHAK ALPKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, uygulama alanına giren işletme çalışanlarındaki iş stresi ve iş performansı ile işyerinde psikolojik yıldırma(mobbing) uygulamaları arasında anlamlı bir ilişkinin var olup olmadığının tespit edilmesidir.Araştırmanın evreni, Ankara'da finans sektöründe faaliyet gösteren bir kamu bankasında çalışan ve rasgele seçilen üst, orta kademe yöneticiler ve astlardır.Geliştirilen algı ölçeği 114 çalışana uygulanmıştır.Çalışanların mobbing algısını ölçmeyi amaçlayan anket 3 ana bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde demografik bilgiler, ikinci bölümde NAQ(Negative Acts Questionnaire) anketi üzerinden araştırmacı tarafından geliştirilen mobbing(psikolojik yıldırma) algı ölçeği,3 ve son bölümde ise iş stresi ve performans ölçekleri bulunmaktadır.Araştırma verileri SPSS 11 programında çözümlenmiş,faktör,regresyon ve korelasyon analizlerinden faydalanılmıştır.Araştırmanın bulgularında, banka çalışanlarının genel olarak psikolojik yıldırma davranışlarına maruz kalmadıkları gözlenmiştir. Çalışanların iş stresi ve is performanslarının psikolojik yıldırma ile aralarında anlamlı bir ilişkinin bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between job stress,job performance and mobbing enforcement in the related institution.The domain of the research is employees of a state bank located in Ankara. The survey was filled by 114 employees who consist of managers and subordinates. The survey has three parts. The first part contains personnel information. The second part consists of scale of perception of mobbing. In the third part, scale of job stress and job performance are placed.In order to analyse the data collected, the SSPS 11.0 program was used. By means of regression, correlation and factor analyses, scores of each item in the attitude scale were calculated and evaluated.It is observed that according to findings of the research, generally; the employees of the Bank were not exposed to mobbing. It can be said that the attitude of the employees concerning with Mobbing (psychological violence) perception has meaningful relationship with job stress and job performance.