İşyerlerinde psikolojik yıldırma (Mobbing) ve iş tatminine etkisi: Bir alan araştırması
Mobbing in workplace and effection on job satisfaction: A case study
  1. Tez No: 320924
  2. Yazar: ESEN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. SİNAN ÜNSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Günümüz iş dünyasında fiziksel şiddet kadar önemli bir kavram haline gelmiş olan psikolojik yıldırma literatürde genellikle çalışanların üzerindeki olumsuz etkileri açısından incelenmiştir. Bu çalışmada ise mobbingin özellikle iş tatmini üzerindeki etkisinin ortaya çıkarılması hedeflenmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde psikolojik yıldırma kavramı tanıtılmıştır. Bunun yanında psikolojik yıldırmanın aşamaları, etkileri, sonuçları ile ilgili bilgiler verilmiştir.İkinci bölümde ise iş tatmini kavramının anlamı ve önemi, iş tatmini kuramları, iş tatmininin belirleyici öğeleri, örgütlerde iş tatmini sağlamaya yönelik uygulamalar ve iş tatminsizliğinin birey ve örgüt açısından sonuçları incelenmiştir.Üçüncü bölüm ise uygulamayı kapsamaktadır. Bu çalışma için kullanılacak veriler, anket uygulanmak suretiyle elde edilmiştir. Araştırma sonuçları değişkenlerin tipine göre, SPSS 13.0 programı kullanılarak ve frekans dağılımları , Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis, t-testi ve Anova analizleri kullanılmak suretiyle test edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, psikolojik yıldırma ile iş tatmini arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.Anahtar Kelimeler; Mobbing, Psikolojik taciz, İş tatmini, Tatminsizlik.
Özet (Çeviri)
Mobbing, which has become an important concept as physical abuse in contemporary business world, has been examined mostly from the point of negative effects on employees. In this study, it is aimed particularly to explore the effects of mobbing on organizational outcomes, job satisfaction.In the first chapter, definition of mobbing is given. Beside that, phases of mobbing, effects and consequences of mobbing is explained.In the second chapter, definition of job satisfaction, the meaning and the importance of the satisfaction of work, the theory of the satisfaction of work, the significant elements of the satisfaction work, the applications of organizations? that provides satisfaction of work and the results of dissatisfaction of work for the person and the organization are analysed.Third chapter is about the application. Data, which were collected by survey, were analysed in SPSS 13.0. Results were exposed by factor analysis, Mann-Whitney tests, Kruskal Wallis tests, t-tests and Anova. And also results were discussed in this chapter. According to research results, it is found that there is a significant relationship between mobbing and job satisfaction.Key words; Mobbing, Psychological harassment, Job satisfaction, Dissatisfaction