19.yüzyıl İstanbul kültür ortamında müzik ve mekân
Music and space of İstanbul's cultural environment in 19th century
- Tez No: 220177
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GERMANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
19.Yüzyıl İstanbul hayatında bir değişim sürecidir. Batıyı model alma hareketi bu devirde yoğunlaşmış, bir takım değerlerimiz kaybolurken, yeni bir kültür anlayışı İstanbul hayatına yerleşmiştir. Fakat İstanbul konum itibariyle de doğu ile batının arasında bulunduğundan, yeni üslup tamamen aslına uygun gelişmeyip, kentin kültür ortamına uyum sağlayarak yeni bir şekil almıştır. İstanbul'un sosyal yapısındaki çeşitlilik herhangi bir Avrupa kentiyle kıyaslanmayacak niteliktedir ve saraydan gelen destek sanatın çizdiği yönde önemli derecede etkilidir. İlk değişim II.Mahmut'un yaptığı askeri reformların bir uzantısı olan askeri müzikte gerçekleşmiştir. Çok sesli müzik kültürü saray içinde gelişmeye başlamış, buradan toplumun diğer katmanlarına geçmiştir. Diğer yandan İstanbul'un batıya bakan yüzü olan Pera bölgesinde opera ve diğer müzikli gösteriler başlamıştır. Buna bağlı müzik icra edilen çeşitli mekân türleri ortaya çıkmaktadır. İlk tiyatro binaları inşa edilmeye başlanır. Değişen ihtiyaca göre yapılar da gelişmektedir. Tiyatrolar saray tarafından desteklenir. Pera bölgesinde 19.yüzyılda başlayan bir diğer etkinlik ise balolardır. Bunlardan sefarethane salonlarında gerçekleşen bazıları resmi nitelik taşımaktadır. Bu etkinliklere Osmanlı Sultanı ya da yabancı devlet adamları iştirak etmektedirler. Gerek bandolarda, gerek tiyatrolarda Avrupa'nın yakından takip edildiği görülmektedir. Dışardan gelen gösteri kumpanyaları ve ünlü müzisyenler İstanbul'a uğramayı tercih etmektedirler. Sarayda eskiden var olan Türk Müziği'ne, batı müziği eğitimi de ilave olmuştur. Hanedan soyundan pek çok müzisyen yetişmiştir. Ülkedeki sanat faaliyetleri ve sanatçılar da saray tarafından daima destek görmüştür. Gerek müziğin icra edildiği mekânlarda, gerek müzik formlarında, geleneksel üslupla batı tarzını sentezleyen örnekler ortaya çıkmıştır. 19.yüzyılda görülen bu ortam, Cumhuriyet sonrası gerçekleşecek gelişmelerin sosyal hayata yansıyan temelini oluşturmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: 19.Yüzyıl, İstanbul, Müzik, Mekân, Batılılaşma
Özet (Çeviri)
19th century was a changing process for Istanbul lifestyle. Taking west as a role model became more common in this period, which caused a number of our values to gradually fade away and thus a new understanding of culture was established in the heart of Istanbul lifestyle. Due to Istanbul being situated right in between east and west; the new taste could not completely evolve in its real form but it took a new shape by adapting to city?s cultural pattern. The diversity of Istanbul?s social structure was incomparable to any other European city and the support from the Court was significantly effective in shaping the new direction in art. The first change took place in military music which was the continuation of Mahmud II?s military reforms. Polyphonic music was first developed in the Court, and then spread to other layers of the society. Meanwhile, opera and other musical performances were held in Pera region which was the face of Istanbul heading west. Various types of locations where such music was performed started to flourish. The first theatre buildings were built. Constructions were gradually progressing based on modifying needs. Theatres were supported by Court. Another event that took place in Pera region during 19th century was the balls. The ones performed in embassy buildings held official attribute as Ottoman Sultans or foreign statesmen participated in these balls. Europe was closely followed both in bands and theatres. Theatre companies and famous musicians from abroad started to prefer visiting Istanbul. Western style musical training was added and adapted to Turkish music style which had already existed in the Court. Countless musicians were trained from the dynastic family. Artists and their activities were always supported by the Court. Musical samples indicating a synthesis of traditional taste and western style were produced not only in musical forms but also in places where music was performed. This social environment in 19th century formed the foundation of the developments reflected in social life which would take place after the proclamation of the republic. KEY WORDS: 19th century, Istanbul, Music, Space, Westernization