Sosyal bilimsel düşünce içinde görüntülerin yeri ve fotoğrafın potansiyeli
The role of images within the social scientific thinking and the potential of photography
  1. Tez No: 220176
  2. Yazar: NİSBET GAMZE TOKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Günümüz sosyal bilimleri içerisinde varlığını sürdürmekte olan klasik bilimsel anlayışın pozitivist argümanlarının geçerliliğini yitirdiği ve toplumsalı anlamak ve yorumlamakta yetersiz kaldığı görülmektedir. Sosyal bilimlerin bu gün geldiği nokta, ?bilimselliklerinin? meşruiyet zemininde tartışıldığı, toplum üzerine genelleştirilebilir, istikrarlı, tarafsız, evrensel bilginin üretilmesinin ve bu bilginin de tüm toplumsalı temsil etmesinin mümkün olamayacağı yönündeki tartışmaların yoğunlaştığı, bilimlerin disiplinlere ayrışık yapılarının çoğulcu bilgi üretimini sağlayacak yönde aşılması gerektiğidir. Bu atmosfer, bilimsel bilginin özellikle kurumlar içerisinde genel kabul görmüş sınırlarını zorlayacak nitelikte teorik ve metodolojik tartışmaların, yeni yaklaşımların gelişmesine zemin hazırlamaktadır. Yeni yaklaşımlar içerisinde değerlendirebileceğimiz görsel çalışmalar geniş başlığı altında yer alan araştırmalar kapsamında görüntülerin kullanımı, sosyal bilimlerin genel paradigmalarını ve araştırma yöntemlerini sorgulayan, eleştirel yaklaşımlar getiren, sosyal bilimlerin sınırlarını genişletmeyi hedefleyen ve disiplinlerarası çalışmalar için zemin hazırlayan yönleriyle ele alınmaktadır. Görüntü temelli araştırmalarda günümüz toplumsalına dair önemli izler bulabileceğimiz görüntüler, araştırmacının varsayımını destekleyici yorumsuz kaynaklar olmanın ötesinde araştırmanın merkezinde ve yoruma açık kaynaklar olarak ele alınmaktadır. Bu çalışmada temel olarak, bilimler arasında sürmekte olan sözünü ettiğimiz tartışmalar yeniden değerlendirilirken, görüntülerin sosyal bilimsel düşünce içindeki potansiyeli özellikle de kullanım alanlarının çeşitliliği ile yoruma ve analize açık, zengin bir zemin sağlayan fotoğrafik görüntüler sorunsallaştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Sosyal Bilimler, Görsel Çalışmalar, Görsel Sosyoloji, Fotoğraf, Sosyal Belgesel Fotoğraf.
Özet (Çeviri)
It can be seen that, positivist arguments of the classical scientific understanding, which continues to exist in the present social sciences, has lost its validity and it is not sufficiently qualified enough to comment on and understand the sociality. The point where social sciences reached today is the necessity to argue the ?scientific? based on validity, to focus the production of established and impartial and global knowledge which can be generalised over society and to focus on the argument of impossibility that society as a whole to be presented by this knowledge and the necessity to overcome the disciplinary partial structures of sciences giving way to multiple knowledge production. This atmosphere is developing a basis for new approaches and theoretical and methodological arguments that would force the boundaries of scientific knowledge generally accepted, especially by the institutions. The researches comprised under the title of visual studies, which can be evaluated within the new approaches, must consider the usage of images in the way of: questioning the general paradigms and research methods; bringing critical approaches; aiming to enhance the boundaries of social sciences; and preparing a basis for the interdisciplinary studies. The images, in which current social traces can be found within image based researches, must be examined as the core of the study and as sources open to comment instead of regarded as uncommented sources supporting the hypothesis of the researcher. In this study, as the mentioned arguments still continue to exist between the sciences is restudied, the potentiality of the images in the social science thought, especially the variety of their usage, and the photographic images that supply rich basis and that is open to comment and analysis is being questioned. KEY WORDS: Social Sciences, Visual Studies, Visual Sociology, Photography, Social Documentary Photography.