Çağdaş Türk bestecilerinin 20. yy müziğinin modernist anlayışlarıyla etkileşimi
The interaction of contemporary Turkish composers with the modernist perceptions of the 20th century music
  1. Tez No: 220195
  2. Yazar: MESUT ERDEM ÇÖLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN MANAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Kompozisyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
20. yy bestecilerinin müzik dilini önceki yüzyılların dilinden keskin biçimde ayıran modernist hareket ve yenilikçi arayısların getirdigi köklü degisim, hareketin baslangıcıyla yaklasık aynı zaman diliminde olusmaya baslayan çoksesli Türk müziginin gelisim sürecini de belli ölçülerde etkilemistir. Üç çeyrek yüzyıl boyunca, batılı meslektaslarının yenilikçi yaklasımını, kendi kültürel birikimleri ile birlestiren Türk besteciler, üretimlerinde yenilikçi etkileri farklı amaçlarla ve farklı estetik düzeylerde kullanmıslardır. Gerek armoni dilinin olusumunda, gerek yapısal düzeylerde, 20. yy müzik dilinin kazanımları kimi bestecilerimiz tarafından kapsamlı biçimde ele alınmıs ve müzik dagarımıza çarpıcı yapıtlar katılmıstır. Özellikle ilk dönem bestecilerimizin, üretimlerinde kültürel birikimlerimizi çagın getirdigi dille bir potada birlestirmeleri, söz konusu yenilikçi tekniklerin yalın bir öykünme düzeyinde kalmamasını saglamıstır. Bestecilerimizin müzik dillerine dogallıkla eklemlenen bu teknik-estetik yenilikler, pek çok özgün yapıttan olusan bir külliyat ortaya çıkarmıstır. Bu çalısmada incelenen yapıtların her birinde, 20. yy müziginin modernist anlayısları, bestecilerimizin özgün dillerinin dogal bir bileseni olarak ele alınmıs, teknik düzeydeki çözümlemeler örneklemelerin daha düzenli biçimde yürütülebilmesi amacıyla kullanılmıstır. ANAHTAR KELMELER: 20. Yüzyıl Müzigi, Modernizm, Türk Besteciler, Çagdas Müzik, Müzik Estetigi.
Özet (Çeviri)
The modernist movement significantly separating the musical vocabulary of the 20th century composers from the language of the past centuries and the radical transformation caused by the innovative explorations has affected, in some degree, the progression of the polyphonic Turkish music which was began to emerge at the same period of time with the beginning of the movement. For three quarter of a century, Turkish composers who amalgamated the innovative approach of their western colleagues with their own cultural past are benefited from the innovative explorations towards somewhat different goals and in variable aesthetical levels in their creation. Both in the formation of harmonic vocabulary and in the structural level, acquisitions of 20th century musical language has been taken up comprehensively by some of our composers and so, some outstanding works has been added to our musical repertoire. Also, melting down the vocabulary offered by the new age with our cultural treasure in the same crucible, especially our first generation of composers are succeeded, in their creation, not to apply the innovative techniques in a level of simple imitation. Those technical and aesthetical innovations jointed in a natural way to the musical vocabulary of our composers have paved the way for the whole collection of works constituted by many original pieces. In each piece examined in this survey, the modernist perceptions of the 20th century music is regarded as a natural component of the individual musical languages of our composers, and technical analyses are employed in order to illustrate the examples more thoroughly. KEY WORDS: Twentieth Century Music, Modernism, Turkish Composers, Contemporary Music, Aesthetics of Music