Günümüz Türk resmi'ne barok sanatın post-modern yansımaları
Post-modern reflektions of baroque art to contemporary Turkish painting
  1. Tez No: 220194
  2. Yazar: MEHMET ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İRFAN OKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Barok sanat bir 17. yy. sanatıdır. Dönemin kosulları içinde gerekli olan degisimleri geçirmis ve son biçimini almıstır. Barok sanatı hazırlayan etkenler her ne kadar politik ve sosyolojik nitelikler tasısa da sonuç belirgin bir biçimsel dönüsüm olarak ortaya çıkmıstır. Bu biçimsel yenilikler ısık-gölge ve potansiyel hareket niteliklerinin ortaya çıkmasıyla kendini göstermistir. Bu biçimsel dil bir isyan, bir muhalefet ifadesi olarak da yerini bulmustur. Özellikle ısık elemanının kullanımı ile resim içindeki bazı durumların ön plana çıkarılıp isaret edilmesi ve bazılarının da görmezden gelinmesi söz konusu olmustur. Bu anlık durumların ifade edilmeye baslanması sanatçının kendi seçimini ortaya koymasına neden olmus, sanatçı kimligi olusmaya baslamıstır. Sanatçı kimliginin ön plana çıkması Barok dönemden günümüze kadar olan süreçte, bu dönemin etkilerinin sürmesine neden olmustur. 21. yy'da hala bu 17. yy. sanatının etkilerini görmekteyiz. Günümüz Postmodern sanat ve dünya görüsünde de Barok dönem etkileri, zamanın gerektirdigi biçimsel degisimlerden geçmis bir sekilde kendini hissettirmektedir. Barok sanatın resim yapma yordamında yaptıgı kökten degisim kendinden sonraki tüm süreçleri etkiledigi gibi çagdas Türk sanatını da etkilemistir. Günümüz Türk sanatında bu etkilesimlerin örnegi olabilecek sanatçılara rastlanmaktadır. Bu dogrultu kendi resimlerimin irdelenmesine de vesile olmaktadır. ANAHTAR KELMELER: Barok, Isık-Gölge, Potansiyel Hareket, Postmodern, Türk Sanatı, Çagdas.
Özet (Çeviri)
Baroque is a 17th century art. Baroque Art has changed and it has taken its last form by the conditions of its era. Although the factors that prepare the Baroque Art have political and sociological quality the outcome is the formal transformation. This formal reform shows itself by chiaro-obscuro (light-dark) and potential movement features coming into light. This formal language finds its place as a revolt and as an expression of opposition. Especially by the use of light element it became possible to point out some states in the painting and to ignore some others. The expression of these momentary states made it possible for the artist to put forward his/her choice and this way the artists' identity has begun to form. In the process, beginning in the Baroque era and reaching today, the forthcoming of the artist's identity made the Baroque era's influence last. In the 21th century we still see the influence of 17th century art. The Baroque era's influence, as it has changed in formal means through time, is seen in the postmodern art and in the global understanding of our times. The fundamental change that Baroque Art caused in the method of painting influenced all the process taking place after itself and naturally it influenced the Turkish Art too. In today's Turkish Art we can see artists who can be the example for this influence. This direction is a way to examine my paintings too. KEY WORDS: Baroque, Chiaro-Obscuro, Potential Movement, Postmodern, Turkish art, Contemporary.