Güçlü marka konumlandırmasında bilişim sistemlerinin rolü ve bir e-işletmecilik örneği
The role of information technologies at strong brand placing and an e-business case
  1. Tez No: 220261
  2. Yazar: SELCAN KARABACAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ GÖKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Pazarlama, işletmelerin vazgeçilmez yönetim fonksiyonlarından biridir. Küreselleşen dünya ile birlikte işletmeler iç pazarlardan dış pazarlara açılmak ve ürettikleri ürün veya hizmetleri tüm dünya ülkelerinde satmak istemektedirler. Örnek olarak incelediğimiz mermer sektöründe üretici firmalar için dış pazarlara açılım neredeyse bir zorunluluktur. Ürün çeşitliliğinin fazla olması ve dış pazarlardaki rekabet işletmeleri farklı yaklaşımlara yöneltmiştir. Marka yönetimi ve güçlü marka konumlandırması, işletmelerin pazara yayılmada kullanabilecekleri önemli bir araçtır. İşletmeler, güçlü marka konumlandırmasını, uluslar arası pazarlarda güvenilirliklerini ve karlılıklarını arttırmak için kullanabilirler. Teknolojideki ilerlemenin hızına bağlı olarak gelecekte işletmelerin hayatında her işlemin elektronik ortamda yürütüleceği öngörüsünü yapmak yanlış olmaz. E-işletmecilik Uygulamasında incelediğimiz mermer sektör araştırmaları da bu öngörüyü destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Marketing, is one of the management function that the companies can not abandon. With the Globalization world, the companies, want to go through the international markets from the domestic one for selling their goods and services at countries all around the world. For the companies at the marble business that we inspected as a case, going through the international markets, is almost an obligation. Having too much different product types, and the competition at international markets, pushed the companies to different approaches. Brand Management and Strong Brand Placing are good tools for companies for diffusing to market. Companies, can use the strong market placing, for increasing their reliability and profitability at international markets. Based on fast improvement at technology, the foresight of, going on all the operations at a company?s life, at an electronical environment, will not be wrong. The Marble Business Researches, that we inspected at e-business case, are as a proof for that improvement.