Bergama şeriyye sicillerinin (2 nolu demirbaş defteri) transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Evaluation and the transcript of the Bergama's şer?iyye (2. case history) registers
  1. Tez No: 220300
  2. Yazar: AHMET GEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Şer'iyye sicilleri; kadıların mahkemelerde vermiş oldukları kararları, merkezden gelen emir ve belgeleri, bölgelerindeki hukûkî ve önemli olayları kaydettikleri defterlerdir.Şer'iyye sicil kayıtlarından, dönemin sosyal, kültürel ve ekonomik durumunu, bölgesel tarihî olayları, devletin idârî yapısını, göç hareketlerini ve nüfus durumunu öğrenebiliriz.Son yıllarda Osmanlı Tarih Araştırmaları içerisinde, şer'î sicil çalışmalarına büyük hız verilmiştir. Araştırmacılar kendileri için Osmanlı Devleti'nde düzenli olarak tutulan kayıtların, önemini kavradıkça bu sahada daha çok çaba göstermeye başlamışlardır. Bu alanda yapılan çalışmalar sayesinde, o dönemle ilgili objektif sonuçlara ulaşma becerimiz güçlenmektedir.Hazırlamış olduğumuz bu çalışma kapsamında, Bergama şehriyle ilgili önemli bilgileri ihtiva etmesi sebebiyle toplam kırk üç adet sicil kaydının transkripsiyonlu metni verilmiş ve bu kayıtlar dînî, kültürel, sosyal ve iktisâdî açıdan değerlendirilmiştir. Ayrıca bu sicil defterinden yararlanılarak Bergama'nın XIX. yüzyıldaki idârî taksimatı ile ilgili bilgiler de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Şer?iyye registers are the notes that quadi?s has noted down the special important events during the court and the commands, documents that has a legal emphasis.As we have analyse the registers, they enable us to get some information about the social, cultural and economical structure of the period. Besides it is possible to have some information about the states structure, immigration movements and the population.In recent years, Otoman History Researchers give a great emphasis on şer?î registers. As they discover to understand the importance of these registers, they show more effort on these researches. With the help of this inquires, it is possible to have objective information about the so-called periods.In our study, we have gathered 43 registers about the Pergamon and have analyse them from the economical, religious, social and administrative perspective. Also by analysing the registers we had the information of Bergama?s XIX. Century state structure.