Kentsel planlama ve mimari yapılaşma bağlamında antik çağdan Cumhuriyet Dönemine kadar Antalya şehri ve sur yapıları
Antalya city and wall buildings from antiquity to the Republic Period in the context of urban planning and architectural building
- Tez No: 742913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Tarih, Archeology, Art History, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akdeniz Yeni ve Yakınçağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Antalya'nın kentsel planlama ve mimari yapılaşma bağlamında Antalya Kalesi ve sur yapılarında gerçekleştirilen restorasyon uygulamalarının (1812 – 1914) incelendiği bu tez çalışmasında T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı'ndaki Tamirat Defterleri, Şer'iyye Sicilleri, Tahrir Defterleri benzeri kaynakların yanı sıra seyahatnameler esas alınmıştır. Anadolu mekânsal anlamda pek çok ilkin yaşandığı bir coğrafyadır. Paleolitik çağlardan başlayarak Antalya sırasıyla Bergama Krallığı, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devleti'ne ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle kent gerek önemli bir ticaret ağı rotasında bulunmasıyla gerekse güçlü bir savunma mimarisiyle birlikte zengin arkeolojik kalıntılara sahip olmasıyla pek çok kültür katmanını bünyesinde barındırmaktadır. Antalya'nın en önemli kültürel ögeleri arasında bulunan kale geçirdiği onarımlarla sur bedenlerini güçlendirerek XX. Yüzyılın başlarına kadar varlığını sürdürmüştür. Sosyal, ekonomik ve mimari anlamda pek çok öneme sahip Kaleiçi, mimari yapıları, ayakta kalmış sur duvarları ve kapıları ile birçok kültürel ve tarihsel ögeye sahip olarak günümüzde de önemini ve varlığını sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the restoration practices (1812 – 1914) executed in Antalya Castle and bulwark* structures in the content of urban planning and architectural structuring of Antalya were examined and besides the sources such the Repair Books in the Presidency of the Republic of Turkey Directorate of State Archives, Sharia Registries, Tahrir Books as travel books were based on. Anatolia is a geography where many firsts were experienced in spatial terms. Antalya hosted Bergama Kingdom, Roman Empire, Byzantine Empire, Seljuk Empire and Ottoman Empire since paleolithic era. Because of this, city contains a great deal of cultural layers in itself, both with its location on an important trade network route and with a strong defense architecture and rich archaeological remains. The castle, which is among the most important cultural elements of Antalya, continued its existence until the beginning of the 20th century by strengthening the walls with the repairs it underwent. Kaleiçi, which has many social, economic and architectural importance, maintains its importance and existence today as it has many cultural and historical elements with its architectural structures, surviving fortifications and gates.