Türk vergi sisteminde cezai yaptırımların etkinliği
The efficiency of penal sanctions under Turkish taxation system
  1. Tez No: 220301
  2. Yazar: MEMDUH ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 448
Özet
Vergi, toplayıcı devlet ile ödeyici vatandaş arasında hep mücadele konusu olmuştur. Devlet vergi gelirlerini en üst seviyeye çıkarmaya çalışırken mükellefler ise ödeyecekleri vergileri en alt seviyede tutmaya hatta ödememeye çalışmaktadırlar. Bu mücadelede mükellefler yasal zeminde çözüm ararken, zaman zaman da kanun dışına çıkarak vergi suçu işleyebilmektedirler. Vergi ödesin ya da ödemesin ülkenin tüm vatandaşları devlet hizmetlerinden en üst düzeyde faydalanmak isteyeceklerdir.Cezai yaptırımların etkin olmadığı bir düzende, vergiye gönüllü uyum sağlayan mükellefler haksızlığa uğradıklarını düşünerek vergiye uyumdan vazgeçebileceklerdir. Sürekli artan ihtiyaçları karşılamak üzere yeni kaynak arayışında olan Türkiye açısından da mevcut sistemin etkinliği diğer ülkelerdeki gibi çok önemlidir. Bu nedenle Türk Vergi Sisteminde uygulanan cezai yaptırımların etkinliği incelemeye alınmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde, Türk Vergi Sistemi içerisinde yer alan cezai yaptırımların teorik değerlendirmesine yer verilmiştir. İkinci bölümde vergi sisteminde yer alan önlemlerin uygulamalarına yer verilerek ceza sistemi içindeki etkileri değerlendirilmiş ve örnek ülke olarak ABD vergi ceza sisteminde yer alan cezalara ilişkin bilgi ve verilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise bu etkinlik alan araştırması yapılarak belirginleştirilmiştir. Sonuç bölümünde vergi ceza sisteminin daha etkin ve adil işleyebilmesi için ek önlem ve uygulama önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Taxation is always subjected to a conflict between the state as a collector and the taxpayers. While the state tries to maximize its tax revenue, on the other hand taxpayers will try to minimize tax duties and also to avoid them. While taxpayers are searching solutions for this conflict in the legal area, sometimes they may refer illegal ways. All citizens of the state always seek the maximum service whether they pay or do not pay their tax duties.In any system that has no efficiency of penal sanctions, taxpayers who have voluntary compliance with taxation could leave this compliance with the thought of their being suffered from the unfairness. Efficiency of current system is also important for Turkey as an explorer of new sources for meeting continuously increasing demands like other countries. Therefore, the study focuses on the efficiency of penal sanctions under Turkish Taxation System.In the first chapter of the study, theoretical backgrounds of penal sanctions which are placed in Turkish Taxations System are analyzed. The second chapter contains the evaluations of the penal sanction applications and its effects and also brief information and data of penalties which are placed in United States? fiscal penalty system as a sample country. In the third chapter, this impact is assessed and further clarified by means of a field research. And finally we offer additional actions/measures and applications for effectively and fairly operating the fiscal penalty system.