1980-2005 yılları arasında çağdaş Azerbaycan kitle iletişim araçlarında kullanılan Arapça alıntı kelimeler
Arabic barrowed words that are used in Azerbaijan mass media between 1980-2005
- Tez No: 220367
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CİHANER AKÇAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Arapça alıntı kelimeler, uzun bir süreç içinde Azerbaycan edebî diline girmiş, geniş bir kullanım alanı bulmuş, anlamları değişerek anlamsal yönden tam asimilasyona uğramış ve gerçek Azerbaycan sözlerine dönüşmüştür. Genellikle Arapça alıntı kelimeler yalnız dînî değil, hayatın çeşitli alanlarını, ilim, kültür, ticaret, ziraat, güzel sanatlar vb. kapsamıştır ki, bu da Azerîcenin kelime zenginliğine hizmet etmiştir.Öncelikle çalışmamızda Arapça alıntı kelimelerin Çağdaş Azerbaycan edebî dilinde kullanımı ile ilgili yazılmış ilmi araştırmaların değerlendirilmesini yaptık. Tezimizde Arapça alıntı kelimelerin Azerbaycan edebî diline geçiş tarihini, kaynak v? yollarını inceledik ve KİA'daki Arapça alıntı kelimeleri seçip anlamsal yönden bölümlere ayırdık. Araştırmamızda gazete ve dergileri kullandık.Bugüne kadar konuyla ilgili kapsamlı bir çalışma yapılmamıştır. Çalışmamızın Çağdaş Azerbaycan KİA'ı ve Arapçayla ilgili çalışma yapanlara ve konuyla ilgilenenlere bir kaynak olacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Loan words from the Arabian language entering Azerbaijan literary language for a long time have caused to become wider their lexical connections and changing meanings it has undergone to the wholly assimilation from the semantic side and they have been turned to origin Azerbaijan words. İn general loan words from the Arabian language are not only religious, it surrounds the different areas of our life, including science, culture, trade, agriculture as well the fine arts and another areas that it serves to becoming rich of the word stock of our language.At first we appreciated of the work of scientific investigation of the loan- words from the Arabian language written in connection with the place in the modern Azerbaijan literary language .We investigated the history, source, and ways of passing of the loan words from the Arabian language to the Azerbaijani literary language in our scientific work and we selected loan- words from the Arabian language in the mass media language and we divided to the groups from the semantic side. When worked at scientific work we have used newspapers and journals.We hope our scientific work will be useful for persons who are interested in modern Azerbaijan mass media. We think that our scientific work is the work that everybody who is interested in if often applies to this work. It has not been written comprehensive scientific work in connection with our subject .