An explanatory study of the meaning of purity among dalits in New Delhi, India
Yeni Delhi, Hindistan'daki dlitler'de temizliğin anlamı üzerine açıklayıcı çalışma
- Tez No: 220412
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARİ ITO ALPTÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalısma, Hindistan'daki Dalitler'in temizlik anlayıslarını incelemeyi amaçlamıstırve, arastırma, asagı kastlar ve bu kastların, temizlik anlayısları arasındaki sosyal iliskiyiaçıklamaya odaklanmıstır. Temizlik ve kirlilik anlayısı, kast üyelerinin gözüyle ve genelantropoloji çalısmalarında kullanılan, yazılı Hindu dini belgeleri yardımıyla çalısılmıstır.Temizlik ve kirlilik, batılı bakıs açısına göre, hijyen ve vücut bakımı ile ilgilidir. Fakat,Hindistan'da bu konu, ekonomik ve dini nedenlerle iliskilidir. Kastın anlayısına göre ayırım,temizlik üzerinedir ve temizlik, Brahmanlar ile, kirlilik ise Dalitler ile eslestirilmistir.Arastırmanın saha çalısması, bütün Hindistan'dan göç alan, Yeni Delhi'de yapılmıstır.Saha çalısmasında görüsmecilere açık uçlu sorular sorulmus ve nitel bir arastırma yapılmıstır.Yapılan görüsmeler ile, görüsmecilerin hayat hikayeleri toplanmıs ve sonrasında dahikayelerin tutarlılıkları, temizlik üzerine olusturulmus güncel antropolojik teoriler ile kontroledilmistir.Arastırmanın sonunda bulunanlar, genel batılı temizlik anlayısına karsıdır. Kavramolarak temizlik, vücut bakımı ve hijyen ile ilgili degildir. Bütün görüsülen kisiler, temizligininek ile ilintili oldugunu düsünmektedirler. Kirlilik de ekonomik nedenler ve inek ile ilgilidir.Buna ek olarak, bütün görüsmeciler, ayırımın kasta baglı oldugunda hemfikirdirler.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore meaning of purity among Dalits in India. According to Mandal Commission report of the Backward Classes, there are 36 backward castes in New Delhi and 82 castes in Delhi district and 40 backward classes are depressed. In this thesis, fieldwork area was New Delhi, due to its immigrants from all over India. With interviews, I had collected some stories and then latterly check their variability with the theories about purity. Research focused at explaining a social relation between meaning of purity and scheduled castes in New Delhi India. It is aimed to advance knowledge about linking factors and elements of issues of purity into general statement of being back warded. Thus may help test the current purity theories of anthropology.According to idea of caste, separation is based on purity. Pureness is matching with Brahman?s, and the defilement is matching with Dalits themselves. So then this research is an explanatory study. Western conceptualization of purity and defilement is related to hygiene and body care. But in India it is related on religious and economic reasons. Purity and defilement has studied on the eye of caste members and religious texts of Hinduism in the general studies of anthropology.On this fieldwork, subject-directed qualitive method is directed towards informants for the interviews. An open-ended, in-depth interview had is the form of questioning this study. The interviews were semi structured. The informants are ten Dalits. All informants agree that discriminations are caste based. Also one of the results is against to western thought; term of purity is not matching with body hygiene and care. As a result of this thesis, purity is an accepted term, regarding to mother cow by all informants. Defilement is related with the relation with mother cow and economic relations.