İlköğretim müfettişlerinin,öğretmenlerin mesleki gelişimine katkıları
The contribution of primary education investigators to the profesional developments of teachers
- Tez No: 220421
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Yönetmeliğinde(1993), müfettişlerin görevleri; Öğrencilerin belirlenen amaçlara uygun yetiştirilmeleri için alınacak önlemlere ilişkin inceleme ve araştırmalar yapmak, öğretimde yanlışlık ve eksikleri saptamak,araştırma ve incelemeler yapmak,öğretmenlerin moral güçlerini, örgüte bağlılık derecesini arttırmak, olarak belirtilmektedir. (25 Ekim 1993 tarih ve 2393 sayılı Tebliğler Dergisi).1990 MEB İlköğretim Müfettişler Kurulu Yönetmeliği, ilköğretim müfettişlerinin görev, yetki ve sorumluluklarını,rehberlik ve işbaşında yetiştirme, teftiş ve değerlendirme, inceleme soruşturma, olarak belirtmektedir.(21 Ocak 1991 tarih ve 2329 sayılı tebliğler dergisi).Teftiş; kamu sektöründe veya tüzel kişiliği bulunan kurumlarda yapılmakta olan islerin mevcut mevzuata uygun olarak yapılıp yapılmadığının yetkili kimseler tarafından denetlenmesi ve gözetlenmesi süreci olarak da tanımlanabilir. Teftiş, okuldaki eğitim, öğretim faaliyetlerinin verimini artırmak amacı ile müfettişler veya uzmanlar tarafından öğretmenlere ve diğer görevlilere sağlanan mesleki yardım ve rehberlik hizmetlerinin tümünü içine alan bir süreçtir.Bu araştırmada, İlköğretim müfettişlerinin, ilköğretim okulu yönetici ve öğretmenlerinin görüşlerine göre öğretmenlerin mesleki gelişimlerine katkılarını tespit etmek amacıyla sorulara yanıt aranmıştır. Araştırmada anket çalışmasından önce, literatür taraması yapılarak öğretmenlerin gelişimlerinde öncelikle hangi alanlarda müfettişlerin mesleki gelişim yönünde katkılarına ihtiyaç duydukları araştırılmış. Literatür taramasında sonra öğretmenlerin mesleki gelişimlerine katkı sağlamaya yönelik alanlarla ilgili anket soruları oluşturulmuş. Bu anketler İstanbul İlinde 3 ilçede olmak üzere çeşitli okullarda toplam 240 adet idareci ve çeşitli branşlarda öğretmene uygulanmıştır.Bu çalışmanın bulgu, yorum ve sonuçlarına dayalı olarak öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Ministery of National Education?s (MNE) Control Committee Regulations (1993), duties of investigators are expressed as researching and investigating the measures which are needed for training of students according to the determined purposes, determining mistakes and deficiencies in education, making resarch, raising teachers? morale and the degree of dependence to organisation.It is explained in (MNE) Regulations of Primary Education Investigators Committee (1990) that the duties, authority and responsibilities of primary education investigators are guidance and training at profession, control and evaluation, investigation and inquiry.Inspection can also be defined as process of control and observation which are fulfilled by authorised people in order to see whether the works are achieved properly to the present rules or not at the public setor or corporate institutions. Inspection is a process which contains all the duties of guidance and Professional aid that are provided by the investigators or experts in order to increase output of the educational activities.In this research the answers have been sought the questions in order to determine the contributions of teachers to their professional development according to the views of investigators, administrators, and teachers of primary education schools. In this research, it is inquired by scanning literature before the questionnaire to find out in which developmental areas teachers firstly need the professional aid of investigators. After scanning literature, the questionnaire on the areas which make contribution to teachers? professional development has been formed. These questionnaire have been carried out to 240 administrators and teachers in different schools of three counties in İstanbul.According to the finding, commentary and result of this work, many suggestions have been progressed.