Özel ve devlet okulu yöneticilerinin liderlik davranışlarının öğretmen görüşlerine göre karşılaştırılması
The directors of private and state schools evaluating the behaviours of leadership according to the view of teachers
  1. Tez No: 220420
  2. Yazar: ERKAN UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı özel ve devlet okulu yöneticilerinin liderlik davranışlarının öğretmen görüşlerine göre karşılaştırılmasıdır. Değişen dünya düzeninde ayakta kalabilmek için bilgiyi depolayan değil bilgiye ulaşabilen ve etkin olarak kullanabilen bireyler yetiştirmemiz gerekiyor. Çünkü bütün sektörlere eğitim kurumları bireyler yetiştiriyor. ?Özel ve Devlet Okulu Yöneticilerinin Liderlik Davranışlarının Öğretmen Görüşlerine Göre Karşılaştırılması? adlı çalışmada Liderlik (Liderlik Kavramı, Sürekli İyileştirme, Ekip Çalışması, İletişim ve İşbirliği, Topyekün Değişim, Yenilik ve İyileştirme, Eğitim ve İşgücü), Liderliğin Önemi, Liderin Görevleri, Liderliğin Özellikleri, Liderliğin Zorlukları ve Çözümleri, Liderlik Yeterlikleri (Özbilinç, Özyönetim, Sosyal Bilinç, İlişki Yönetimi), Liderlerin Güç Kaynakları (Yasal Güç, Ödül Gücü, Zorlayıcı Güç, Uzmanlık Gücü, Karizmatik Güç), Önemli Dört Liderlik Stili (Yönlendirici Liderlik Stili, Koçluk, Katılımcı Liderlik, Yetki Devredici Liderlik), Temel Liderlik Kuramları (Özellik Kuramları, Davranışsal Kuramlari, Durumsallık Kuramları (Yol Amaç Kuramı, Fielder' in Durumsallık Kuramı, Vroom ve Yetton'un Normatif Kuramı, Hersey ve Blanchard'ın Durumsal Liderlik Kuramı, Reddin'in Üç Boyutlu Liderlik Kuramı), Modern Yaklaşımlar (Dönüşümcü (Transformasyonel) Liderlik, Transaksiyonel (Sürdürümcü) Lider), Yönetim ve Liderlik (Yönetim Kavramı, Liderin Yönetimdeki Önemi, Yöneticilik ve Liderlik, Yönetici ve Lider Arasındaki Farklar), Eğitim Yönetim Süreçleri (Karar, Plânlama, Örgütlenme, İletişim, Etkileme, Koordinasyon, Değerlendirme), Eğitimde Liderlik (Eğitimsel liderlik, Eğitim Liderinin Yetisi), Öğretimsel Liderlik, Etkili Öğretimsel Liderlik Araştırmalarında Dört Önemli Boyut (Okulu Geliştirmeye Yönelik Planlama, Program Geliştirme, Personel Geliştirme, Okulu Değerlendirme), Okul Yöneticiliği ve Öğretimse Liderlik (Kaynak Sağlayıcı Olarak Okul Yöneticisi, Bir Öğretimsel Kaynak Olarak Okul Yöneticisi, İletişim Sağlayan Kişi Olarak Okul Yöneticisi) üzerinde durulmuştur.Bu araştırmanın evreni İstanbul'un Üsküdar ilçesidir.Ölçek olarak Liderlik Davranışları Betimleme Ölçeği kullanılmıştır.Liderlik Davranışları Betimleme Ölçeği eğitim yöneticilerine (müdür ve müdür yardımcılarına) ve öğretmenlere uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the leadership of private a public scholl management according to the teacher?s point of view. Since the educational organizations are teaching people of all sectors, they need to raise individuals who will be alde to research use that research instead of storing systematic, knowledge because we need to prepare a generation who will be able to survive in this ever changing world. In the book named ?The Directors of Private and State Schools Evaluating The Behaviours of Leadership According to The Viev of Teachers?, the following items are discussed at length; Leadership (The Meaning of Leadership, it?s Constant Improrement Group Work, Communication and Cooperation, Completely Changing, Revolution and Improvement, Education and Work Power); TheImportance of Leadership, The Leaders Functuins The Peculiarity of Leadership, The Problems of Leadership and Their Solutions, The Way to Leadership (Subconscious, Essential Directing, Social Conscious, Relationship Managing), The Power Sources of Leaders (Legal Power, Power of Rewards, Forcing Power, Power of Expert, The Power of Charisma; The Four Important Leadership Styles (The Style of Directing Leadership, Coaching, Participating Leadership, Leadership of Competence Rotation) ; Main Leadership Essentials (Essantials of Peculiarity, Essentials of Behaviours, Positional Essentials (Way and Aim Essential, Fielder?s Positional Essentials, Vroom and Reddin?s Normative Essentials, Hersey and Blanchard?s Positional Leadership Essential,Reddin?s Leadership Essential in Three Lenghts); Modern Approach (Transformational Leadership, Transectional Leader); Management and Leadership (Essential of Directing, The İmportance of The Leader?s on Management, BeingManager and a Leader, The Differences Between The Director and The Leader); Educational Management Periods (Decision, Planing, Cooperation, Communication, Effecting, Coordination, Evaluation); Leadership in Education (Educational Leadership, The Limit of The Educational Leader); Leadership in Teaching, The Four Important Aspects in Effective Teaching Leadership Investigations (Planing for Development in School, Developing Programmes, Educating The Staff, Evaluating School Performance, School Directing and Teaching Leadership (School Director as a resource, School Director as a Teaching Source, School Director as a Communicator. The area for this research is Üsküdar, İstanbul. The Description Scale of Leadership Behaviours is used as the scale. The Description Scale of Leadership tested on the Education Directors (Headmasters, Asistants of Headmasters and Teachers).