İlköğretim okullarında yöneticilerin öğretmenlerle iletişiminde yaşanan sorunlar
The problems with the school members and the teachers in primary schools
  1. Tez No: 220431
  2. Yazar: İBRAHİM ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
İletişim sorunları örgütte çatışma olarak kendini göstermektedir.Çatışma, iki ya da daha fazla kişi veya grup arasında çeşitli sebeplerden ortaya çıkan bir anlaşmazlık, gerginlik ya da diğer sıkıntılar şeklinde tanımlanabilirÇatışma, insanlar için hem günlük yaşamlarında, hem de mesleki yaşamlarında karşılaştıkları çok zor bir durumdur ve çatışma, hem bireysel hem de örgütsel açıdan kaçınılmazdır.Eğitim kurumlarında yönetici ve öğretmen arasında yaşanan iletişim sorunları çatışmalara sebep olmaktadır. Çatışmaların olumlu sonuçlandırılamaması durumunda okul örgütündeki tüm fertler bundan etkilenmektedir. Eğitim faaliyetlerinden hedeflenen verimin alınması yönetici ve öğretmen arasındaki iletişimin problemsiz işlemesiyle de yakından ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
The problems in communication surface as conflicts in an organization.Conflict may be defined as any kind of disagreement, tension or other problems, stemming from various reasons, between two or more people or groups.Conflict is a very difficult situation that people face both in their daily and professional lives, and conflict is inevitable, both from a personal and from an organizational point of view.In educational institutions, the problems in communication between directors and teachers result in conflicts. When conflicts are not concluded in a constructive way, all individuals in the school organization are affected. The attainment of the efficiency level, which has been aimed in educational activities, is closely related to the smooth operation of the communication between directors and teachers, as well.