İlkogretim okulu ögretmenlerinin sınıf liderlik yeterlilikleri
  1. Tez No: 220430
  2. Yazar: ÜNSAL KOLUKIRIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin eğitimde üzerine düşen görevi sınıf lideri olarak yerine getirip getirmediğini analiz etmek ve bu sayede eğitimde istenilen hedefe ve kaliteye etkin bir şekilde ulaşmaktır. Araştırma İstanbul ili Avrupa yakasında bulunan ilçelerden iki ilçe seçilmiş toplam 11 ilköğretim okulunda görev yapan 300 öğretmen üzerinde gerçekleşmiştir.Bu araştırmada öğretmenlerin sınıf içi liderlik yeterliliği ile ilgili cinsiyet, mezun olduğu okul, kıdem, yaş, ortalama sınıf mevcudu, branş değişkenlerine göre farklılıkları incelenmiştirBu araştırmadaki okullar bir hafta içerisinde tek tek tamamen dolaşıldı. Anketler okulun çalışma saatleri içerisinde öğretmenlere açıklama yapılarak verildi. Teşekkür Edilip aynı itina ile toplanıldı. Anket toplam 30 sorudan oluşmaktadır.Araştırmada konuyla ilgili yayınlar toplanılmıştır. Yönetim ile liderlik karşılaştırılmıştır. Sınıf lideri olarak öğretmenlerin nasıl oldukları ya da olmaları gerektiği konusunda bilgi verilmiştir. Eğitimde liderlik, öğretmenin liderliği ve öğretmenin liderlik beceri alanlarını açıklayıcı yayınlardan bilgiler sunulmuştur.Araştırmada elde edilen verilerin derlenmesi, çözümü ve yorumlanması hakkında açıklamalara yer verilmiştir. Bu araştırmada öğretmenlerin liderlik yeterliliği konusunda öğretmenlerin vermiş olduğu cevaba göre yorumlamalarda bulunulmuştur. Bu bilgiler sayesinde öğretmenlerin sınıf içi liderlik yeterliliği ölçülmüştürAraştırmanın temel veri kaynağını anketlerle toplanan veriler oluşturmuştur. Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Elde edilen veriler amaçlara uygun olarak frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama( x ), standart sapma (ss), t testi , Scheffe Testi, ANOVA testi(Tek yönlü varyans analizi) kullanılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to analyze whether teachers perform their own tasks in education as a leader in classrooms and in this way to reach desired aim and quality in education efficiently. The study was performed over 300 teachers working in 11 primary schools in two counties from counties in European side of İstanbul.In this study, differences of efficiency of teachers? leadership were investigated according to variables; gender, school (they are graduated from), seniority, age, number of average class students and branch.Schools in this study were examined one by one. Questionnaires were given teachers and explained in working hours. They were collected carefully by saying thank you. The questionnaire is composed of 30 questions.In the study, publications related to subject were collected. Management and leadership were compared. Information about the topic of how teachers are in class as a leader or how they should be in class as a leader was given. Information from publications explaining leadership in education, leadership of teacher and leadership skills areas of teachers was presented.Explanations about collection, analysis and comment of data gathered from questionnaires were taken place in the study. According to answers of teachers to questions, comments on efficiency of teachers? leadership were made. Thanks to this information, efficiency of teachers? leadership was measured.Data gathered from questionnaires formed the main source of data. SPSS statistical programme is used to analyze data. Data was commented in accordance with desired aims by using frequency (f), percentage (%), arithmetic mean (x), standart deviation (sd), t test, Scheffe Test, ANOVA ( Analysis of Variance).