Orta öğretim proje hazırlama ders programının analizi ve yeni bir model önerisi
Analysis of project designing curriculum and a proposal for new model
- Tez No: 220432
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Yaşadığımız ortamlarda ortaya çıkan problemleri fark etmek, bunlara çözüm üretmek, üretilen çözümleri eldeki imkânlara göre planlayarak çözmek için insanımızın eğitilmesi gerekmektedir.Gelişmiş ülkelerdeki eğitim sistemleri kişilere sistemli düşünme, problem çözme, proje hazırlama ve uygulama konusunda yeterlilikler kazandırmaya yönelik tasarlanmıştır. Ülkemizde de Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim sisteminde köklü değişiklikler yaparak `projeye dayalı eğitim sistemi' uygulamalarını başlatmıştır.Bu çerçevede, ilköğretimde ?Düşünme Eğitimi? , ortaöğretimde ise ?Proje Hazırlama? dersi öğretim programlarına dâhil edilmiştir.Proje hazırlama dersiyle öğrencilerin eleştirici düşünme, problem çözme, araştırma, akıl yürütme, proje hazırlama becerilerini geliştirme, araştırmaktan zevk alma, özgüvenini geliştirme, sorumluluk alma değerlerini kazanmaları hedeflenmektedir.Bu çalışmanın birinci bölümünde problem durumu, problem cümlesi, alt problemler, araştırmanın amacı, araştırmanın önemi, sınırlılıklar ve tanımlar ele alınmıştır.İkinci bölümde araştırma ile ilgili yayınlara yer verilmiştir. MEB projeye dayalı eğitim modeli, yapılandırmacı eğitim, Proje Döngüsü Yönetimi konularında bilgiler verilmiştir.Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi üzerinde durulmuştur.Dördüncü bölümde Orta Öğretim Proje Hazırlama Ders Programı, ders kitabı ve ders içeriğine yönelik analizlere yer verilmiştir.Beşinci bölümde araştırma sonuçlarına yer verilmiş, altıncı ve son bölümde de bu sonuçlardan yola çıkarak ders hedeflerinin gerçekleşmesine yönelik uygun bir model önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
To become aware of the problems in our living circumstances, to get solutions on thats, and to organize and to order them, it is required being our citizens to be educated.The Educational Systems in the developed countries are designed in the origin of to be able to systematic thinking, problem solving, project designing and applications of them. In Turkey, the Office of Education Ministry made sharp changes in the national education system in order to establish project based education.As a result of this revelotion, it is included that new courses take in the curriculums; in the primary education as ?Education of Thinking ?, in the secondary education as ?Project Designing?.With the Project designing course, students will be able to critical thinking, problem solving skills, research, implication, improving project designing skills, motivate to research, improving self-reliance, taking responsibility.In the first section, defining problem, problem sentence, sub-problems, the purpose of study, the importance of study, boundaries and definitions are discussed.The second section is about publications concerned with research (study ). The informations are given on model of Turkish Ministry of Education for project based education, constructivist education and project cycle management.The third section is about the methods of research.The fourth section composed of analysis about curriculums for project designing in secondary education, textbook and contents of the course.In the fifth section, there is consequences of study, while the sixth and the last section proposed a new model to realize perposes of the national project designing course.