İlköğretim okullarında görev yapan okul yöneticisi ve öğretmenlerin öğrenen örgüt olarak okullarına ilişkin algıları (Başakşehir örneği)
The primary school administrators and teachers' perception of learning school regarding their own school (Basaksehir district sample)
  1. Tez No: 279137
  2. Yazar: ÖZGÜ BAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma ilköğretim okullarında çalışan okul yöneticisi ve öğretmenlerin kendi okullarına ilişkin algılarını öğrenen örgüt yaklaşımı açısından ele alarak okulların öğrenen okul olma düzeyleri ve bu süreçteki algı farklılıklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaca yönelik olarak tarama modeline dayanan betimsel bir araştırma deseni oluşturulmuştur.Araştırmanın çalışma evreni olarak İstanbul ilinin Başakşehir ilçesi belirlenmiş ve ilçedeki toplam ilköğretim okulu sayısı olan 30 ilköğretim okulunun tamamına ulaşılarak, 392 öğretmen ve 47 okul yöneticisinden oluşan toplam 439 katılımcının verileri araştırma kapsamında incelemeye alınmıştır. Veri setlerinin analizi için parametrik analizlerden t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA); non-parametrik analizlerden Kruskal-Wallis ve Mann- Whitney U testleri kullanılmıştır.Araştırma sonucunda çalışma evrenindeki okul yöneticisi ve öğretmenlerin okullarına ilişkin öğrenen okul algılarının yüksek olduğu görülmüştür. Devlet okullarıyla özel okullar arasında hem genel öğrenen okul algısı açısından, hem öğrenen örgütün beş disiplini olan kişisel ustalık, zihni modeller, paylaşılan vizyon, takım halinde öğrenme, sistem düşüncesi açısından özel okullar lehine algı farkının oluştuğu tespit edilmiştir. Okul yöneticilerinin öğrenen okul ve öğrenen örgüt disiplini algısının cinsiyet, okul türü, öğretmenlik kıdemi, okuldaki toplam öğrenci mevcudu değişkenlerine göre farklılık gösterdiği; ancak yöneticilik görevi, yaş, yöneticilik kıdemi, eğitim durumu, okuldaki öğretmen sayısı ve şu anda çalıştıkları okuldaki görev süresi değişkenlerine göre algı farkının oluşmadığı belirlenmiştir. Öğretmenlerin öğrenen okul ve öğrenen örgüt disiplini algısının okul türü, öğretmenlik kıdemi, okulda bir öğretmene düşen öğrenci sayısı, okuldaki toplam öğrenci mevcudu, değişkenlerine göre farklılık gösterdiği; ancak cinsiyet, yaş, eğitim durumu, okuldaki öğretmen sayısı ve şu anda çalıştıkları okuldaki görev süresi değişkenlerine göre algı farkının oluşmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aimed at determining the perception of learning school characteristics presented in primary schools by means of school administrators and teachers? view regarding their own schools. For this purpose, descriptive research was conducted using the survey method to measure participants? perception.The target population of this research has been 30 primary schools located in Başakşehir district of Istanbul, which cover all primary schools in the district. 439 participants? survey which include 392 teachers and 47 school administrators was put into process after mistaken surveys was eleminated. Data set were analyzed through student t-test and one way variance analysis (ANOVA) as parametric tests; besides, Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U tests were used as non-parametric tests.As result of this research, it has been observed that school administrators and teachers have high perception of learning school for their organizations. Furthermore, it was found that different ?gender?, ?school type?, ?teacher seniority?, ?school size in terms of student number? and ?number of students per teacher? variables contribute to make significant differences in the school administators's perception of learning school and learning organization disciplines, unlike ?administrative position?, ?age?, ?graduate?, ?the number of teachers? and ?employment duration in the current school? variables do not make contribution. Besides, this study brought out that different ?school type?, ?teacher seniority?, ?number of students per teacher? and ?school size in terms of student number?variables contribute to make significant differences in teachers? perception of learning school and learning organization disciplines, unlike ?gender?, ?age?, ?graduate?, ?number of teachers? and ?employment duration in the current school? variables do not make contribution