Does derivative usage affect firm-level risk?
Türev ürün kullanımı firma riskini etkiler mi?
- Tez No: 220461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN ALTAY SALİH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez, muhasebe verilerinden faydalanarak 2004 yılında finans dışı sektörlerde yer alan Amerikan şirketleri için türev ürün kullanımının firma riski üzerine etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Firma riski; günlük hisse senedi getirilerinin standart sapması, beta, firmaya özgü risk ve RiskGrade olarak dört farklı yolla ölçülmüştür. İlk olarak tek değişkenli analiz yoluyla, türev ürün kullanan ve kullanmayan firmaların risk seviyeleri arasındaki fark test edilmiştir. İkinci metod olarak ise literatürde firma riskini etkilediği belirtilen diğer değişkenleri de dikkate alarak regresyon analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucu, türev ürün kullanımının firma riskinde düşüşe yol açtığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the effect of derivative usage on firm-level risk among U.S. non-financial firms for the year 2004, by using accounting information. Firm-level risk is proxied by four different risk measures; standard deviation of daily stock returns, beta, idiosyncratic risk and RiskGrade. First, univariate analyses are employed to test the difference in risk levels between firms that use and do not use derivatives. Second, regression analyses are conducted by taking into account control variables that are documented to affect risk in the literature. As a result of these analyses, it is documented that derivative usage leads to a decrease in firm-level risk.