Europeanization, domestic political change and civil-military relations in Turkey
Avrupalılaşma, siyasal değişim ve Türkiye'de sivil-ordu ilişkileri
  1. Tez No: 220462
  2. Yazar: PETEK KARATEKELİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLİN GÜNEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu tez Avrupa Birliği'nin Türkiye'de siyasal değişime olan etkisini incelemektedir. Bu bağlamda, çalışmanın odağı Avrupalılaşma ve sivil-ordu ilişkileridir. Modern Türkiye tarihinin belirleyici özelliklerinden bir tanesi Avrupa devletler topluluğunun tam üyesi olma hedefidir. Bu amaçla, Batılılaşma ve modernleşme söylem ve uygulamaları modern Türkiye Cumhuriyeti'nin oluşturucu öğelerindendir. Ancak, 1960'lı yıllardan başlayarak günümüze Avrupa ekonomik ve politik entegrasyon süreci derinleşmiştir. Bir siyasi bütünleşme projesi içeren bu süreç, Avrupa devlet sisteminde ve Avrupa toplumlarında önemli dönüşümlere yol açmıştır. Bu oluşumu inceleyen son dönem çalışmaları bu değişim sürecini Avrupalılaşma olarak nitelemektedirler. Bu çalışmalara göre, Avrupa Birliği üye ülkelerde ve üyeliğe aday olan ülkelerde siyasi, ekonomik ve toplumsal dönüşüm süreçlerinin en belirleyici öğesidir. Avrupa Birliği'nin etkisi üyelik müzakereleri sürecinde olan Türkiye'de de azımsanamayacak ölçüde hissedilmektedir. Bu tez, Türkiye'de sivil-ordu ilişkileri alanındaki siyasal değişimi Avrupalılaşma açısından ele alan bir perspektifle analiz etmektedir. Türkiye örneğini incelemek üzere önerilen bu kuramsal yaklaşım, Avrupalılaşma teorilerine ve Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri konusunda sürdürülen akademik çalışmalara katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores the impact of the European Union on domestic political change in the area of civil-military relations in Turkey. The history of modern Turkey is characterized by the objective of becoming a full member of the European society of states. For this purpose, Westernization and modernization are the constituting discourses and practices of the modern Turkish Republic. Yet beginning in the 1960s and culminating in the 1990s, the deepening of the process of European economic and political integration has led to serious transformations in the European state system and society. Recent works studying the nature and scope of this change conceptualize this process as Europeanization. According to these studies, the European Union is the main variable triggering domestic transformation in the member states and candidate countries. The impact of the European Union is also strongly felt in Turkey, which is a candidate for membership in the phase of pre-accession. This dissertation analyzes domestic political change in the realm of civil-military relations from the perspective of the Europeanization approach. The framework proposed to study the Turkish case is intended to contribute to the knowledge of Europeanization and Turkey-European Union relations.