Essays on market discipline in emerging markets
Yükselen piyasalardaki pazar disiplini üzerine makaleler
- Tez No: 220460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA ÖZYILDIRIM, YRD. DOÇ. DR. SELÇUK CANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Ekonomik krizler sonrasında yükselmekte olan piyasalarınbankacılık sektörleri, banka risklerinin riskyönetim sistemleri, denetim ve pazar disiplini ile kontrolaltına alınmasını öngören Basel-II Uzlaşısı'nın gereklerine göre düzenlenmiştir. Rusya Federasyonu'nda 1998 yılında,Türkiye'de ise 2001 yılında yaşanan krizlerden sonra,Rusya Merkez Bankası ve Bankacılık Düzenleme veDenetleme Kurumu (BDDK) tarafından Rusya ve Türkiye'dekibankacılık sektörleri sağlam ve güvenilirbiçimde çalışmak üzere yenidenyapılandırılmıştır. Bu koşullar altındapazar disiplini her iki ülkede de banka denetiminintamamlayıcı unsuru olarak kullanılabilir. Bu tezin ilk ikimakalesinde, Rusya ve Türkiye'deki mudilerin bankalarüzerindeki disiplini incelenmiştir. Rusya Federasyonu'ndakimudiler, mevduatlarını sermaye yeterliliği velikiditesi yüksek olan Rus bankalarınayönlendirmişlerdir. Benzer şekilde Türk mudiler desermaye yeterliliği yüksek olan bankaları tercihetmişlerdir. Bunun yanı sıra, Türk mudilerinin 2001krizinden sonra bankaların artan kredi risklerini de dikkatealdığı görülmüştür. Analizdöneminde Türk bankalarının Rus bankalarınagöre daha verimli çalıştığı görülmüştür. Ancak tümmevduatların devlet güvencesi altında olduğudönemde Türk mudilerin pazar disipliniuygulamadığı tespit edilmiştir. Üçüncümakalede, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndaişlem gören bankaların hisselerini satın alanfarklı yatırım eğilimlerine sahipyatırımcıların bankalar üzerindeki izleme veetkileme yetileri incelenmştir. Bulgular, portföyyatırımcılarının karlılık oranı yüksek olan bankaları, tek hisse senedine yatırım yapanyatırımcıların ise sermayesi, likiditesi veverimliliği yüksek olan bankaları tercih ettiğinigöstermektedir. Buna ilave olarak, artan varlık riskinin,banka sahip ve yöneticilerini bilanço risklerini azaltmayönüne sevkettiği görülmüştür. Özellikle küçük banka yöneticilerininyükselen varlık riskini azaltmak amacıyla sermayeyeterliliği rasyosunu yükseltirken sorunlu kredileriazalttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the aftermath of major crises, most emerging markets improvedtheir banking industries according to Basel-II requirements, whichemphasize the role of market discipline, supervision and capitaladequacy in controlling risk-taking by banks. After the 1998 crisisin the Russian Federation and the 2001 crisis in Turkey, CentralBank of Russia and Banking Regulation and Supervision Agency ofTurkey restructured and consolidated the banking industries in bothof the countries. In the restructured banking environment, marketdiscipline could be used as a complementary mechanism for improvedsupervision of banking systems. First two essays of this thesiselaborate on depositor discipline in the Russian Federation andTurkey. Findings provide evidence that in the Russian Federation,depositors allocate funds in well-capitalized and liquid banks.Similarly after the crisis, depositors in Turkey preferwell-capitalized banks that have favorable asset quality. Althoughbanks in Turkey operate more efficiently, due to excessiveguarantees, depositors do not monitor banks' risk taking behaviorparticularly before restructuring. In the third essay, the role ofdifferent types of shareholders in disciplining listed banks inTurkey is studied. While diversified shareholders are interested inprofitability, owner-managers are concerned with capital adequacy,liquidity and efficiency of the banks. In addition, owner-managersare found to have some influence on bank management to reducerisk-taking. In particular, small banks take measures to increasethe capital ratio while decreasing non-performing loans as a resultof an increase in shareholders' asset risk assessments.