İşsizlik-suç ilişkisi ve ekonomik sonuçları
Unemplovment-crime relationship and its economic results
  1. Tez No: 220483
  2. Yazar: MURAT BAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
İşsizlik, ekonomik bunalım ve suç arasındaki doğru orantıyı ortaya koymaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de işsizlik temel sorunlardan biridir. Ekonominin yeterince güçlü olmadığı ülkemizde istihdam ve işsizlik sorununun önemini ve özelliklerini belirleyen başlıca nedenler arasında; hızlı nüfus artışı, iç ve dış göçler, yetersiz gelir, teknolojik gelişmeler, bölgeler arası gelişme farklılıkları, yatırım politakarındaki olumsuzluklar, eğitim politisasındaki sorunlar yer almaktadır. Türkiye'de toplam suç ile toplam işsiz sayısı arasında uzun dönemli denge ilişkisi tespit edilmiştir. özellikle son yaşanan ekonomik krizle birlikte işsizlik ve buna bağlı olarak suç oranı da artmıştır. Türkiye'de ekonomik krizle birlikte işsizlik ve buna bağlı olarak suç oranı da artımşıtrı. Türkiye'deki , siyasi ve sosyal alanlarda görülen tüm olumsuzlukların temelini oluşturan işsizlik ve yoksulluğun, işlenen suçlara da birinci derecede etki yaptığı görülmektedir. İşsizliğin sadece işsiz kalanları değil çalışanları, ülkenin sosyal düzenini, toplumun huzurunu da ilgilendiren bir sosyo-ekonomik olgu olması nedeni ile bu konuda atılacak olumlu adımlarda tüm kesimlerin işbirliğini zorunlu kılmaktadır. işsizliği ekonomik bir değer kaybı olarak görmenin dışında, ciddi bir sosyal tehlike olarak da değerlendirmek sorunun çözümünü hızlandıracaktır.
Özet (Çeviri)
Unemployment shows the direct proportion between economical depression an crime. Like the entrire world, crime is one the basic problem in Turkey. In Turkey, where economi is not strong enough, main reasons that defenes the importants and characteristics of unemployment are rapid increase in population, internal and external forces, insufficient income, technological development, differences in development between different regions, nefativeness in investment strategist, problems in education politics. It is determined that there is a long time pridcal correlation between unemploylment and crime. Especially, with the latest economical crizes, there has been a vivid increase in unemployment and crime relatively. In Turkey, it is seen that unemployment and proverty has primary effect in economical, political and social problems. Since unemployment people but also emloyees, social system and peace in society. All associations in this country in this country should have corperation in positive steps in this matter. By defining unemployment as not only economical recession but also a serious danger will accelerate the solution of this problem.