Türkiye'de sanat eğitimi algılamaları
The conteps on education of art in Turkey
  1. Tez No: 220484
  2. Yazar: DUYGU SABANCILAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATİH BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bir toplumun tarihsel verilerini yansıtan belge niteliginde olan sanatın, zamanla egitimsel boyutunun ortaya çıkmasıyla olusan sanat egitimi; bugün çagdas yasamın bir gereksinmesidir. Duyarlı, yaratıcı ve çok yönlü düsünen bireylerin yetismesini amaçlayan sanat egitimi zamanla örgün egitim sistemi içinde yerini almıstır. Ancak sanat egitimi (resimis) dersi, gereksiz ve önemsiz bir ders olarak görülmekte ve bir disiplin olarak algılanmamaktadır. Yasanan bu sorunun temelinde, sanat egitiminin öneminin yeterince anlasılmamıs olması yatmaktadır. Sanat egitiminin öneminin anlasılmamıs olması öncelikle, sanat egitiminin gerekliliginin kavranamamasına baglıdır. Sanat egitiminin gerekliligi; yasanan toplumsal, siyasal ve ekonomik olaylarla birlikte ortaya çıkmıs ve tüm bu gelismeler sanat egitimi teori, program ve pratiklerine yansımıstır. Dünyada ve Türkiye'de farklı dönemlerde toplumsal, siyasal ve ekonomik gelismelere baglı olarak sanat ve egitimde farklı yapılanmalar olusmakta; sanat egitimi de bu yapılanmalar içinde konumlandırılmaktadır. Bu arastırmayla toplumsal, siyasal ve ekonomik yapıdaki degisim ve gelisimlerin sanat ve egitim üzerindeki etkisinden yola çıkılarak, bu kavramların sanat egitimi üzerindeki etkileri, Türkiye'deki gelismeler esliginde incelenerek nasıl bir sanat egitimi algılamaları oldugunun ortaya çıkarılması düsünülmüstür. Sürekli degisen çaga uyabilecek bireylerin yetistirilmesinde önem kazanan egitim ile geçmisi anlatıp, çagı yansıtan sanatın önem kazanmasıyla birlikte; çagdas, yaratıcı, üretken bireyler yetistirilmesinde öneme sahip sanat egitiminin, geçmisi anlayan, günü yorumlayan ve gelecege ısık tutacak sekilde dogru bir sekilde algılanması ve hak ettigi degere oturtulması için öncelikle devletin çagdas kültür ve sanat egitim politikası olusturması gerekmektedir. Sanat egitimi politikasının olusturulması içinde dogru ve gerçek algılamalara ihtiyacımız vardır. Arastırma bes bölümden olusturulmustur. Birinci bölümde sanat, egitim ve sanat egitimi kavramları açıklanmıs, ikinci bölümde Batı'daki sanat egitiminin tarihsel gelisim süreçleri yirminci yüzyıl öncesi ve sonrası olarak incelenmistir. Üçüncü bölümde ise sanat egitiminin (resim-is)günümüzdeki konumunu daha iyi saptayabilmek için Cumhuriyet öncesi ve Cumhuriyet sonrası dönemdeki tarihsel gelismelerle birlikte, uygulanan sanat egitimi programları incelenerek örgün egitimdeki sanat egitiminin konumu belirlenmeye çalısılmıstır. Dördüncü bölümde; sanat egitimini etkileyen faktörler, siyasal, sosyal ve ekonomik yapı alt baslıkları ile genel olarak incelenmistir. Besinci bölümde de; Türkiye'de var olan siyasal, dönem sosyal ve ekonomik yapıdaki gelismelerin, sanat egitimini nasıl etkiledigi 1950 öncesi ve1950 sonrası olarak incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Education of art, having derived from the appearance of the educational dimension of art which is considered to be the document reflecting the historical data of a society, is a neccessity of modern life, today. The education of art which intent to grow up sensitive, creative and well-rounded people, had taken place in the formal education system. But art education is seen needless and significant lesson and not sensed as a discipline.At the basic of this problem, it lies not apprehend the importance of the education of art. Not to be understood of importance of art education is primarily is due to recognizing of necessity of art education. Necessity of art education has came into with the social, political and economical cases and all of these processes has reflected art education theory, programs and practises. There has been different structuring in art and education due to the social , political and economical processes that has been experienced in Turkey and World , the art education is positioned in that structuring. By this research, starting from the effects of changes and developments in political and economic structures on art and education, discovery of their education of art perception is thought through investigation of developments in Turkey, together with the effects of these concepts on education of art. Together with expressing the past and education which have importance in the education of individuals who are capable of adjusting to the continuously chancing era, and the increasing importance of the art which reflects the era itself, in order to perceive the education of art, which is important in educating individuals who are modern, creative and productive, in the right way as understanding the past, commenting on today and lightening the future, and to put it to its deserved place, primarily, the government has to develop a modern culture and education policy. We need right and true perceptions to develop this mentioned education of art policy. The investigation is composed of five section. At the first section, it is explained, art, education and education of art. At the second section, the historical stage of development of education of art is researched as prior to twentieth and after twentieth century. At the third section, with the historical developments prior to republic and after republic, to determine the position of education of art better today, by analysing the applied programs of education of art, it is tried to determine the position of education of art in formal education. At the fourth section, the factors that affect education of art, it is analysed generally with the subtitle of political, social and economical. And at the fifth section ,how the development of structure of political ,social and economical that exist in Türkiye affect the education of art prior to 1950 and after 1950.