İktisadi yapı, suç ekonomisi teorileri ve suç: Türkiye üzerine bir ampirik analiz
Economic structure, theories of crime economy and crime: An emrirical analysis on Turkey
- Tez No: 405652
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN AKÇORAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Geçmişten günümüze gelen suç olgusu, tüm insan topluluklarında var olmuş ve gelecekte de varlığını devam ettirecektir. İnsan topluluklarıyla başlayan bu olgu, sosyal bilimlerin ilgi alanına girse de son dönemlerde ekonomi biliminin de inceleme alanına girmiştir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki suçlu sayısı üzerinde iktisadi ve sosyal faktörler arasındaki dinamik ilişkileri inceleyerek, bu faktörlerin uzun ve kısa dönemde birbirlerini ne kadar etkilediklerini göstermektir. Bu bağlamda öncelikle ilgili kavramlar ve suçlu davranışı açıklamaya çalışan teoriler tanıtılmıştır. Daha sonrada suç ve ekonomi arasındaki ilişki açıklanarak, suçun ekonomik modellerine yer verilmiştir. Çalışmanın son kısmında ise 1952-2011 dönemlerini kapsayan yıllık seriler kullanılarak Türkiye'deki ceza infaz kurumuna giren kişi sayısı üzerinde iktisadi değişken olarak gelir düzeyi ve işsizlik oranı, sosyal değişken olarak ilkokul ve lise mezun sayısının eşbütünleşme ilişkisi hem Johansen Testi hem de Sınır Testi ile analizi incelenmiştir. Analiz sonuçlarında iki yöntemde de seriler eşbütünleşik saptanmıştır. Sınır testinde, uzun ve kısa dönemlerde suçlu sayısı ile gelir düzeyi arasında ters yönlü bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Crime Phenomenon incoming from past to present was existed in all humanities and will continue its presence in the future too. This phenomenon begun with humanities, despite getting interest in social science , it has also got interest in economy science recently.Purpose of this study by investigating dynamic relationships between economical and social factors on criminals in Turkey is to shown how much these factors influence each other in long and short terms.By this context primarily, related notions and theories trying to explain criminal behavoir were introduced. After that economical patterns of crime were taken place by explaining relation between crime and economy. In the last section of this study, income level and unemployment rate used as a economic parity on people who sentence in prison in Turkey by using annual series enclosing periods in 1952-2011,relationship of cointegration between number of primary and high school graduates based on social parity analyzing both Johansen test and Bounds Test were studied. Results of analysize in both methods series cointegration were determined.In Bounds Testing, negative correlation was fixed on relationship between criminals and income level in short and long terms.