Enflasyon, işsizlik ve suç arasındaki ilişki: Türkiye örneği
An empirical analysis of the relationship between inflation, unemployment, and crime rates in Turkey
  1. Tez No: 942357
  2. Yazar: FERHAT AKÇAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CAN SAMIRKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Enflasyon, işsizlik ve suç olguları, ekonomik ve toplumsal yapıyı doğrudan etkileyen önemli değişkenler olup, aralarındaki ilişkinin ortaya konulması, hem sosyal hem de ekonomik politikaların şekillendirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Çalışma kapsamında 1988-2024 periyodu için Türkiye'de enflasyon oranı, işsizlik oranı ve suç oranı arasındaki nedensel ilişki analiz edilmiştir. Bu kapsamda önce serilerin durağanlığı literatürde yaygın olarak kullanılan ADF, PP, ZA ve LS birim kök testleriyle sınanmış ve seriler arasındaki ilişkinin varlığı ve yönü ise Toda-Yamamoto nedensellik testiyle analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, enflasyondan işsizliğe doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir. Bununla birlikte hem enflasyonla suç arasında, hem de işsizlikle suç arasında çift yönlü nedensellik ilişkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Bu bağlamda elde edilen sonuçlar ekonomik istikrarsızlığın toplumsal çözülmeye yol açabileceğini, aynı zamanda suçun da ekonomiyi bozabileceğini göstermektedir. Sürdürülebilir kalkınma için ekonomi ve güvenlik politikalarının bütünleşik şekilde tasarlanması gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Inflation, unemployment, and crime are critical variables that directly influence the economic and social structure. Uncovering the relationships among these variables is of great significance for the formulation of both social and economic policies. This study investigates the causal relationships among the inflation rate, unemployment rate, and crime rate in Turkey over the period 1988–2024. In this context, the stationarity of the time series was tested using the ADF, PP, ZA, and LS unit root tests, which are widely applied in the literature. Subsequently, the existence and direction of causality among the variables were examined using the Toda-Yamamoto causality test. The results of the analysis indicate a unidirectional causal relationship from inflation to unemployment. Moreover, bidirectional causal relationships were found between inflation and crime, as well as between unemployment and crime. These findings suggest that economic instability may contribute to social disintegration, while crime itself may also undermine economic stability. Therefore, the results highlight the necessity of designing economic and security policies in an integrated manner to ensure sustainable development.