Türkiye'de baskı grupları ve TSK'nın kamuoyu oluşturmadaki rolü ve etkisi
Pressure groups in Turkey and role and influence of TSK in forming public's vision
  1. Tez No: 220493
  2. Yazar: ENGİN KARA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜLKÜ VARLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Önceleri mesruiyetleri tartısılan baskı grupları, bugün çogulcu demokrasinin vazgeçilmez bir unsuru ve hatta ülke yönetimindeki sorumlulukların paylasım yöntemi olarak önemli birer ekonomik ve sosyal güç kabul edilmektedirler. Baskı grubu kavramı ile artık genel olarak, kamuoyunun isteklerini yönetime ileten bilinçli ve yararlı kuruluslar ifade edilmektedir. Baskı grupları, özellikle temsili demokrasinin katılımı saglamadaki yetersizligine karsı bir çözüm olarak gösterilmektedir. Baskı grupları, toplumun ortak çıkarları etrafında birlesen ve bu çıkarları için devlet mekanizmaları üzerinde baskı uygulayan kuruluslardır. Önceleri baskı grupları olarak sendikalar, meslek örgütleri, dernekler gibi kuruluslar kabul edilirken, halen tartısmalı olmasına ragmen, bürokrasi gibi bazı kamu kurulusları da baskı grubu olarak kabul edilmektedir. Ülkemizde baskı grupları tek parti döneminde milliyetçi, devletçi politikalar çerçevesinde gelisme imkanı bulamamıstır. Çok partili hayata geçilmesinden sonra önemi artan ve son yıllarda daha fazla önem kazanmaya baslayan baskı grupları içerisinde, TSK ile TOBB ve TÜSİAD'ın en etkili gruplar oldugu söylenebilir. Bunun yanında bürokrasi, 1980'den sonra çok fazla politize olarak etkisini yitirmesine ragmen, halen önemini korumaktadır. Bunların dısında isçi sendikaları ve meslek örgütleri -Batı'daki örnekleri kadar güçlü olamasalar da- önemli baskı grupları olarak karsımıza çıkmaktadırlar. Üzerine aldıgı bütün misyonları basarı ile yerine getiren bir kurum görünümündeki Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kamuoyundaki konumu, toplumun algılayısından kaynaklanır. Cumhuriyet'in kurulmasında önemli rol oynayan ve halk tarafından sürekli olarak en güvenilir kurum olarak görülen Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kamuoyu olusturmadaki etkisi degerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
The interest groups whose legitimacy has been under discussion previously, are now considered crucial elements of pluralistic democracy, important economic and social powers as far as method of sharing on governmental responsibility is concerned. With the concept of interest group, it is generally referred to conscious and beneficial foundations that relay the demands of the public opinion to the government. Interest groups are especially represented as a solution to lack of participation of representative democracy. Interest groups are foundations, which society?s gather around common interest and put pressure on governmental mechanisms for these interests. Formerly syndicates, associations and professional establishments were accepted as interest groups. Although it is still questionable, bureaucracy is accepted as interest groups as well. In our country, interest groups could not find a chance to develop under nationalistic and governmental politics during single party period. TSK, TOBB and TÜSİAD can be listed as the most dominant and important interest groups after entering into the multiparty era. In addition to this, bureaucracy still holds its importance, although it has lost power after it is politicized after 1980?s. Additionally worker syndicates and professional establishments, which are not as strong as their western counterparts, are also important interest groups. In public vision, status of Turkish Armed Forces with an aspect of accomplishing all undertaken missions seccessfully as an association, arise from public?s perceivation. The effect of Turkish Armed Forces, which had played an important role in the foundation of the Republic and constantly seen as the most reliable establishment by the people, on public opinion has been discussed.