Yükümlülerin vergiye yaklaşımları: Çanakkale ilinde ticari kazanç elde eden yükümlülere yönelik bir uygulama
Taxpayers approach to tax: An application for taxpayers gaining commercial profit in the city of Çanakkale
  1. Tez No: 220494
  2. Yazar: İLKNUR KAYNAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELÇUK İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Vergilemede etkinlige ulasabilmek için, verginin gözönünde bulundurulması gereken en önemli özelliklerinden bir tanesi, insan unsuruyla etkilesim içinde olan sosyal bir olgu olmasıdır. Bireylerin vergi karsısındaki davranıslarını belirlemeden alınacak karar ve tedbirlerin basarıya ulasabilmesi mümkün degildir. Bu etkilesimi bilimsel temelde ele alma ihtiyacı sonucunda, mali psikolojisinin bir alt dalı olan vergi psikolojisi çalısma alanı ortaya çıkmıstır. Dünyada ve Türkiye'de vergi psikolojisi konusunda gerek teorik arastırmalar ve gerekse alan arastırmaları giderek artmakta ve konu modern maliye açısından büyük önem tasımaktadır. Yapılan bu arastırma sonucunda, yükümlülerin vergiye karsı davranıslarını belirleyen pek çok faktör oldugu ortaya çıkmıstır. Bu faktörlerin neler oldugunun ortaya konulması ise, yükümlü davranıslarının anlasılabilmesi ve belirlenecek politikaların etkinliginin saglanabilmesi için önem arz etmektedir. Ekonomik ve sosyo-psikolojik pek çok faktör tarafından etkilenen yükümlü davranısları, gönüllü uyumdan, vergi kaçakçılıgı ve hatta vergi isyanlarına kadar uzanabilmektedir. Belirli gruplar ve sınırlı birimlerde gerçeklestirilecek alan arastırmalarının, Türkiye genelinde uygulanacak vergi politikalarının saglıklı bir sekilde olusturulabilmesine önemli katkılarda bulunacagı açıktır.
Özet (Çeviri)
Tax is social fact which is in interaction with human beings. We should bear in mind this qualification to reach efficiency in taxation. It seems impossible to succeed in decisions made and measures taken without determining taxpayers? behaviours towards taxes. Tax psychology as a sub-discipline of finance psychology has been introduced as a result of a need to consider this interaction scientifically. Theoretical and area studies on tax psychology are increasing both in the world and in Turkey and the subject has great importance for modern finance. It is found that there are several factors which affect taxpayers? behaviours towards taxes, at theoretical ground. These factors should be determined with the aim of understanding taxpayers? behaviours and achieving efficient policy implementation. The taxpayer?s behaviors affected by economical and social-psychology factors show variety, such as tax compliance, tax evasion and even tax rebel. It is certain that area studies on specific groups and in limited units will constitute to implement well-planned tax policies healthily throughout Turkey.