Türkiye' de belediyelerin finansman kaynağı olarak borçlanma ve Tekirdağ Belediyesi (1996-2006)
Borrowing as financial resource of municipalities in turkey and Tekirdağ Municipality (1996-2006)
- Tez No: 220495
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kamu yönetimi, küreselleşme ile birlikte yaşanan değişimlerden etkilenmekte, yeniden yapılanmakta ve kamu yönetiminde yerel yönetimlere verilen önem artmaktadır. Yerel yönetimlerin hizmet sunum alanları, hızlı kentleşme nedeniyle genişlemektedir. Yerel yönetimler içinde en büyük ağırlığa sahip olan belediyelerin ise yerel hizmetlerini sürekli, etkin ve verimli olarak sunmaları için en önemli ve temel unsur, yeterli finansman kaynaklarına sahip olmasıdır.Türkiye' de belediyelerin temel sorunu, mevcut finansman kaynakları ile harcamaları arasındaki farktır. Belediyelerin en önemli finansman kaynağı olan genel bütçe vergi gelirlerinden ayrılan paylar, istikrar programları nedeniyle azalmaktadır. Özgelirleri ise görev ve sorumluluklarının gerektirdiği harcamaları karşılamada yetersiz kalmaktadır.Türkiye' de belediyeler gelir kaynaklarının yetersizliği, hızlı kentleşme ve daha iyi hizmet sunum ihtiyacı nedeniyle, borçlanma yoluyla finansman sağlamaya başlamıştır. Altyapı yatırımlarını ve yerel nitelikli hizmetleri karşılayabilecek düzeyde gelire sahip olmayan belediyeler için iç ve dış borçlanma yoluyla sağlanan gelirler, giderek sürekli ve önemli finansman kaynağı haline gelmiştir.Tekirdağ Belediyesi bütçesinin yaklaşık yarısını, merkezi hükümetten sağlanan gelirler oluşturmaktadır. Belediyenin özgelirleri ise harcamalarını karşılamada yetersiz kalmaktadır. Mali açıdan güçlüklerle karşılaşan Tekirdağ Belediyesi, bütçe açığını kapatabilmek ve yatırımlarını finanse edebilmek amacıyla ek gelir kaynağı olarak borçlanma yoluna başvurmaktadır. Borçlanma ile elde ettiği finansman kaynakları yıllar itibarıyla artış eğilimi göstermekte ve Tekirdağ Belediyesi'nin borç yükü artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Public administrative is being reconstructed, effected from the changes with globalization and local governments that of public administrative unit have an importance. The public service area of the local governments increases as a result of influence of urbanization. Municipalities, which have a special role in the local government, have to sufficiency in source of revenues in offering the local services as efficiency and effectiveness.In Turkey, the fundamental problem of municipalities is the gap between financial resources and municipal expenditures needs. The general budget tax revenue shares, which have most important revenues of municipalities, were lessened due to stabilization programs. The own sources of its are not sufficient to accomplish expenditures of responsibilities and duties.In Turkey, municipalities have been financed with borrowing which have resulted from weak financial capasities, rapid urbanization and need of to give better service. The municipality revenues are not sufficient to accomplish the urban sub-structure project and local services. Thus, domestic borrowing and foreign borrowing were continual and important revenues.Almost half portion of Tekirdağ Municipality budget includes from central government transfers and grants. The own resources were not sufficient in charge of expenditures. Tekirdağ Municipality has to apply borrowing to ensure the capital investment projects and to finance the budget deficit of municipal. Finance revenues as borrowing of its increases from year to year and debt burden of the Tekirdağ Municipal increases.