Celebrity endorsement as a way of visual communication and image transfer
Bir görsel iletişim ve imaj transferi yöntemi olarak şöhret kullanımı
- Tez No: 220561
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN DOĞAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Public Relations, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İletişim faaliyetlerinde ünlü kişi kullanımı imaj transferi stratejilerinden biridir. Marka/firma tüketicisi nezdindeki algısını kontrol edebilmek amacıyla hedef kitlesi ile uyumlu ünlü kişi kullanıp bu kullandığı ünlü kişinin imajını kendi imajına transfer etmektedir.Kurum kimliği, kurum kültürü ve kurum imajı çoğunlukla birbiriyle karıştırılan kavramlardır. Kurum kültürü nesilden nesle geçen ve uzun yıllar içerisinde oluşturulmuş davranış biçimleridir. Kurum imajı, kurumun üçüncü partiler nezdindeki algısıdır. Kurumsal kimlik ise bu iki kavramı şemsiyesi altına alan çok daha geniş bir tanımlamadır. Çalışmamızın temel konusu ne kurum imajı, kurum kültürü ne de kurumsal kimliktir. Bu kavramlar sadece çalışmamızın temel konusu olan ?iletişimde ünlü kişi kullanımı?nı açıklamamıza destek olacaktır. Kurum imajı zaman zaman marka imajı kavramı ile çakışabileceğinden marka kavramına da çok genel olarak değineceğiz.İletişim faaliyetlerinde ünlü kişi kullanımının temel amacı o ünlü kişinin popülaritesinden ve sahip olduğu bir takım imaj avantajlarından faydalanmaktır. Bu ünlü kişi bir manken, film yıldızı, sporcu ya da çizgi film karakteri olabilmektedir.Bu tezi yazmaktaki amacımız ünlü kişi kullanımının imaj transferi stratejisi olarak kullanılmasının etkilerini anlayabilmek ve anlatabilmektir. Çalışmamızın sonunda hipotezimizin doğruluğunu ölçebilmek amacıyla bir fokus grup çalışması yapılmıştır. Doğruluğunu ölçtüğümüz hipotez ?Marka/firma iletişim faaliyetlerinin bir parçası olarak imaj transferi yöntemlerinden ünlü kişi kullanımını uyguladığında ünlü kişinin imajı markaya/firmaya transfer edilmektedir.?
Özet (Çeviri)
Celebrity endorsement is one of the image transfer strategies. By using coherent celebrities with their target group the brands/companies are transferring the celebrity image to their own image in order to control the brand/company image formed by the consumer.Cooperative identity, cooperative culture and cooperative image are the concepts which are generally confused. Cooperative culture is the behavior forms built up in long time and passing from one generation to another. The impression of the company from the point of view of the third parties is the cooperative image. Cooperative identity is a larger concept formed by the cooperative image and culture. The basic subject of our study is not cooperative culture, image or identity. These concepts will help us to explain our major subject ?celebrity endorsement?. Since the cooperative image and the brand image are going to be used instead of one another in some parts of our study we are going to explain the brand communication briefly.The purpose of image transfer is to use the advantage of someone who is popular. The popular person, celebrity, is sometimes a model, a film star, a sportsman or a cartoon character.Our purpose to write this thesis is to demonstrate the affects of celebrity endorsement as an image transfer strategy. In order to evaluate our study we made a focus group study. Our hypothesis is ?The celebrity image, transfers to the brand or company when the brand or company uses the celebrity endorsement as a part of its communication activities.?