City branding: İstanbul case study
Şehirlerin markalaşması: İstanbul vaka çalışması
  1. Tez No: 220562
  2. Yazar: BETÜL BÜYÜKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSELİ USLUATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, marka ve markalaşma kavramlarından yola çıkarak, şehirlerin markalaşması kavramını tanımlamak ve kavramın gelişimini, şu anki yerini ortaya koymaktır. Bir diğer amaç ise İstanbul şehrinin markalaşma sürecindeki yeri hakkında fikir sahibi olmaktır. Ikincil araştırmada yazın taraması yapılarak marka, markalaşma, marka yönetimi ve şehirlerin markalaşması kavramları incelenerek, bir şehrin markalaşabilmesindeki süreçler değerlendirilmiş ve 2005-2006 marka şehir indeksleri ile desteklenmiştir. Birincil araştırmada ise şehirlerin markalaşması ve İstanbul'un bu kavramdaki yerinin tartışıldığı derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler, İstanbul'un markalaşma sürecinde bir şehir olduğunu ortaya koymuş ve stratejik şekilde planlanmış iletişim çalışmalarıyla bu sürecin hızlandırılabileceğini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the city branding concept, its development and its current place in the literature by analyzing brand and branding concepts. Another aim is to gain insight on a position of İstanbul in city branding process. In the secondary research, literature is reviewed for definitions of brand, branding, brand management and city branding. Moreover, the phases for a city to be a brand are considered and the results are supported by 2005 and 2006 city brand index. In the primary research, the in depth interviews that were conducted on branding cities and İstanbul?s position were discussed. The interviews have revealed that İstanbul is an upcoming brand and the process can be accelerated through strategically planned communication activities.