A research on Hamlet in the light of Aristotle's rhetoric
Aristoteles'in retoriği ışığında Hamlet'in değerlendirilmesi
- Tez No: 220576
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Hamlet beş başlık altında analiz edilmiştir: Oğul-Baba-Anne, Aşk İlişkileri, Arkadaşlık, Yöneten-Yönetilen ve Dil. Birinci bölümde okuyucu, Skakespeare'in retoriği, Hamlet'in ve babasının ilişkilerdeki ve ülkedeki tüm çürümüşlüğü görecek kadar yüksek ahlaki değerleri olan karakterler olarak göstermek için nasıl kullandığıyla ilgili bilgi bulacaklardır. Shakespeare, bu iki karakterin doğru görünmesini sağlar ve karar verecek olan izleyiciyi doğru bir düşünüş tarzına sokar. Bu tezde, yazarın Hamlet'e nasıl bir artı değer kattığına, Hamlet'in annesine ve amcası Cladius'a nasıl bir eksi değer kaybettirdiğine dair detaylı bir analiz vardır. ?Aşk İlişkiler? bölümünde, Shakespeare'in Hamlet'e nasıl artı değer kattığı Hamlet ve Ophelia, Ophelia ve ağabeyi Leartes, Ophelia ve babası Polonius arasındaki ilişkiler, Ophelia'yı Hamlet aleyhindeki planların dolaylı bir ajanı haline gelen ve erkek egemen bir toplumun objesi gibi davranan zayıf bir karakter olarak göstererek ona eksi değer kaybettirmesi üzerine odaklanarak analiz edilmiştir. ?Arkadaşlık? bölümünde, Hamlet ve Horatio, Hamlet, Rosencrantz ve Guildenstern, Hamlet ve Pplonius, Hamlet ve Osric ve Cladius ve Leartes arasındaki ilişkiler Aristoteles'in arkadaşlık ve benzeri hususlarla ilgili retorik anlayışı ışığında analiz edilmiştir. ?Yöneten-Yönetilen? bölümünde, Shakespeare'in Hamlet'e, ülkede bir huzursuzluk ve yeni yöneten sınıfına karşı çıkan potensiyel bir karşı çıkan yönetilen bir sınıfın olduğu atmosferi yaratarak artıdeğer katması detaylı olarak analiz edilmiştir. Shakespeare retoriği öyle etkili kullanır ki izleyicinin, tüm ülkeyi baştan başa saran endişeyi ve hedonist sarayın şölen benzeri atmosferini hissetmesini sağlar. Shakespeare öyle bir retorik kullanır ki izleyici ülke ve yönetilenler için en uygun kararlar vermiş olan eski yönetici sınıfıyla uygun olmayan diplomatik çözümler ile gündeme gelen yeni yönetici sınıfını karşılaştırır. En son bölüm olan ?Dil? bölümünde, şiir ve düzyazı kullanımı analiz edilir. Okuyucu şiir ve düz yazı kullanımının Hamlet'e artı değeri nasıl getirdiği ile ilgili bilgi bulacaklardır. Hamlet ve Hayalet, Hamlet ve Horatio, Hamlet, Guildenstern ve Rosencrantz, Hamlet ve Osric, Hamlet ve Ophelia, Hamlet ve Cladius, Hamlet ve Birinci Soytarı arasındaki diyaloglar örnek verilmiştir. Ayrıca oyun, Aristoteles'in epik şiirdeki öndeyişinde temanın işaret, metaforlar ve epilog anlayışı üzerinde odaklanarak analiz edilmiştir.Tüm bölümlerede, Shakespeare'in, Aristoteles'in retorik anlayışıyla eşleşen bir retorik kullandığı analiz edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Retorik, Hamlet, Aristoteles, düz yazı, şiir
Özet (Çeviri)
Hamlet is analysed through five topics in accordance with Aristotle?s understanding of Rhetoric. Son-Father-Mother, Love Affairs, Friendship, Ruling-Ruled and Language. In the first part, the reader will find information on how Shakespeare uses rhetoric to present Hamlet and his father as characters that have so high moral values that they see all the corruptness in relationships and the country. He makes those two characters look right and puts the audience, who are to decide, into the right frame of mind. There is a detailed analysis of how the writer brings credit to Hamlet and discredit to Hamlet?s mother and his uncle Cladius. In ?Love Affairs? part, how Shakespeare brings credit to Hamlet is analysed focusing on the relationship between Hamlet and Ophelia, Ophelia and his brother Laertes, Ophelia and her father Polonius and how he brings discredit to Ophelia by presenting her as a weak character who becomes an indirect agent of the plans against Hamlet and behaves like an object of a male dominated society. In ?Friendship? part, the relationship between Hamlet and Horatio, Hamlet, Rosencrantz and Guildenstern, Hamlet and Polonius, Hamlet and Osric and Cladius and Laertes is analysed in the light of Aristotle?s understanding of rhetoric concerning friendship and related issues. In ?Ruling-Ruled? part, it is analysed in detail that Shakespeare brings credit to Hamlet by creating an atmosphere in the play where there is an unease in the country and a potential opposing group, the ruled class, against the new `ruling class?. Shakespeare uses the rhetoric so effectively that he makes the audience feel the anxiety which prevails the whole country and the feast like atmosphere of the hedonist court. He uses such a rhetoric which gets the audience to contrast the old ruling class who gave the best appropriate decisions for the country and the ruled class, and the new ruling class who comes up with inappropriate diplomatic solutions. In the last part, ?Language?, the use of prose and verse is analysed. The reader will find information how the use of prose and verse brings credit to Hamlet. The dialogues between Hamlet and the Ghost, Hamlet and Horatio, Hamlet, Guildenstern and Rosencrantz, Hamlet and Osric, Hamlet and Ophelia, Hamlet and Cladius, Hamlet and the First Clown are given as examples. Furthermore, in this part, the play is analysed by focusing on Aristotle?s understanding of foretaste of the theme in a prologue of an epic poetry, of metaphors and of epilogue.In all parts, it is analysed that Shakespeare uses a rhetoric which matches with Aristotle?s understanding of rhetoric.Keywords : Rhetoric, Hamlet, Aristotle, prose, verse