Corporate governance: The effects of board characteristics, information technology maturity and transparency on company performance
Kurumsal yönetim: Yönetim kurulu karakteristikleri, bilgi teknolojisi olgunluğu ve şeffaflığın sirket performansına etkileri
- Tez No: 220577
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. ATİLLA DİCLE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Şirket yönetim kurulları son 10 yılda şirket başarısızlıkları, performansları ve yönetim sorunları gibi nedenlerle dünya çapında büyük ilgi çekmektedir. Bu alanda yapılan yeni düzenlemeler ile yönetim, yönetim kurulu ve hissedarlar arasındaki ilişkilerde çarpıcı değişiklikler olmuştur.Kurumsal yönetim literatürü gelişmekte olan ülkelerde yeterli olmaktan uzaktır. Türkiye gelişmekte olan bir pazar olarak son 10 yılda artan sayıda yabancı yatırımcıyı kendisine çekmiştir. Kurumsal yönetim seviyesi ve kalitesi ile şirket performansı, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) yatırımcıları için en önemli kriterler arasındadır. Yönetim kurulu yapısı ve şeffaflık kurumsal yönetim mekanizmasının ana yapı taşlarıdır.Bu çalışma yönetim kurulu karakteristikleri, şeffaflık, bilgi teknolojisi ve şirket performansı boyutları ve aralarındaki ilişkiler üzerine kurulu bir kuramsal model oluşturma girişimidir. Model iyi ve kötü performans gösteren şirketlerin kurumsal yönetim boyutlarının analizini öngörmektedir. Bu calışmanın ampirik fazı İMKB şirketlerinden toplanan verilere dayandırılmıştır.Çalışma ayrıca şeffaflık ile bilgi teknolojisi olgunluğunun, yönetim kurulu yapısı ve şirket performansı arasındaki ilişkideki etkilerini ampirik olarak incelemektedir. Çalışmanın amacı, Türkiye'deki kurumsal yönetim, bilgi teknolojisi ve şirket performansı arasındaki ilişkileri İMKB şirketleri üzerinde analiz etmek ve açıklamaktır. Çalışmada, bilgi teknolojisi ve şeffaflığın, yönetim kurulu yapısı ve şirket performansı arasındaki ilişkiyi açıklamadaki rolü irdelenmektedir. Çalışma, ayrıca bilgi teknolojisi ve şeffaflık arasındaki ilişkiyede ışık tutmaktadır.Son olarak, bu çalışma yönetim kurulu yapısı (genel müdür ve yönetim kurulu başkanının aynı kişi olması durumu, yönetim kurulu üye sayısı, ve bağımsız üye oranı) ve şeffaflık arasındaki ilişkiyi incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Corporate boards worldwide have attracted a great deal of attention in the past decade because of corporate failures and concerns about the performance of corporations and the way they are governed. Therefore, there have been significant changes in the regulations, and relationships between management, boards, and shareholders.The corporate governance literature in emerging countries is limited. Turkey, as an emerging market, has attracted increasing numbers of foreign investors in the last ten years. The level and quality of corporate governance and company performance are among the most important criteria for investors on the Istanbul Stock Exchange (ISE). Board structure and transparency are among the main building blocks of the corporate governance mechanism.This study is an attempt to develop a conceptual model of relationships based on the dimensions of board characteristics, transparency, information technology, and company performance. It is also an empirical analysis of the corporate governance dimensions of high and low-performing companies. The empirical phase of the research is based on the data gathered from the ISE companies.The study also empirically examines the moderating effects of transparency and information technology on board structure and company performance. It aims to analyse corporate governance, information technology and company performance relationships in ISE companies in Turkey. This study also investigates the role of information technology and transparency to explain the relationship between board structure and company performance. As part of the study, the correlation between information technology and transparency is also investigated.Finally, the study investigates the relationship between board structure (CEO/Chairman duality, board size and outsider director ratio) and transparency.