Cross modal usage in audio visual syncronization for communicaiton design
İletişim tasarımı içim ses görüntü senkronizasyonunda karşılaştırmalı model kullanımı
- Tez No: 220578
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN DOĞAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüzün gelişen ve kullanımı her geçen gün daha da artan yeni görsel iletişim platformunda, ses ve görüntü içerikli medya kullanımı vazgeçilmez bir birliktelik olmuştur. İzleyici ve kullanıcılar artık daha fazla etki daha fazla ilgi döngüsü içinde cazip ve uygun olandan çok, çarpıcı ve akılda kalanı tercih etmektedirler. Konserlerde artık dev ekranlarda müziğe uygun hareketli ve renkli görseller kullanılmakta, internet ortamındaki en ufak reklam bile hareketli bir görüntü ve buna bağlı çıkan sesler içermekte, en az DVD ler kadar filmlerin Soundtrack'leride satılmakta, maddi olarak karşılayabilen her sanatçı ve grubun neredeyse bir DVD bazlı görüntülü müzik albümü bulunmakta, büyük markaların sokak reklam kampanyaları ve billboard larını artık slogan ve grafikten çok LCD paneller üzerinde oynayan sesli ve hareketli görüntülü reklamlar oluşturmaktadır. Buna bağlı olarak günümüz ve çevremizde bunun çok daha başka örneklerine rastlamak mümkündür. Bütün bu çalışmalar insanın nasıl çekileceği hedefinden yola çıkarak kusursuz ve akılda kalıcı bir uyum içinde üretilmektedir.Bu tez çalışması vazgeçilmez bu birlikteliğiye ön ayak olan etkenleri,insanın bu birliktelik dahilinde nasıl ve ne şekilde etkilendiğini, algısının ne yönde değiştiğini, medyada ve görsel iletişimde bu konunun kullanımı ve ortamlarını araştırmaktadır.Son bölümde ses ve görüntü içerikli medya örnekleri birlikte ve yalnız kullanılarak, senkronizasyonu çeşitli şekillerde düzenli ve düzensiz olarak değiştirilerek insan grupları üzerinde test edilmiş, algılar ve buna bağlı tepkiler incelinerek sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In todays modern platform of new visual communication, the usage of audio-visual media is an indispensable union. The viewers and users prefer the remarkable and memorable ones rather than the reasonable and necessary ones. Now most of the music concert stages include large visual displays, even the smallest banner in a random site has a motion graphic or sound, the motion picture soundtracks are demanding as the movie itself, most of the music artists and bands have a DVD album on the market and potentially developed brands use LCD screen based audio-visual street advertisements rather than the graphics related billboard media that we use to know. All these designs and ideas are prepared with precise methods and in perfect synchronizationfor keeping the audience interested and keeping the design memorable. This thesis researches how this union effects the human and the perception, as well as the usage of audio visual synchronization in media and visual communication. The last section results the topic containing various tests and its effects about perception and response, run on groups of people with the examples of audio&visual elements in sync and out of sync.