Hayat sigortasında sözleşme öncesi ihbar görevi
Representation duty in life insurance policies
  1. Tez No: 220581
  2. Yazar: ÖZSEV KANIBELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAYEGAN KENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Riziko konusunun paha biçilemez bir obje olan insan hayatı olduğu bu özel sözleşme tipinde ?sigorta ettireni? hukuken korumak, bu korumayı sağlarken de, sigorta tekniği ve sigorta şirketleri ile arasındaki menfaat dengesini bozmamak gereklidir. Bu prensip içinde ekonomik gelişmelere paralel olarak büyüyen ?hayat sigortası? sektörünün, sigorta ettiren açısından en hassas ve en anlaşılmaz konulardan biri olan ?sözleşme öncesi beyan görevinin? hukuki niteliği ve bu göreve ilişkin hukuki ihtilafların anlaşılması ve çözülmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The life of a human being is subject to risk in life insurance policies; in order to protect this priceless risk, the owner of the policy and the insured should be legally protected. To achieve this purpose the balance interest among the insurance companies and insurance principles must be taken into consideration.. One of the most complicated liabilities of the owner and the insured in life insurance policy is their representation duty. Therefore legal principles and disputes arising from this duty should be understood and resolved carefully regarding the above principles.