Effect of personal characteristics and gender on entrepreneurship and innovativeness: A comparative study on Turkish entrepreneurs
Kişilik ozellikleri ve cinsiyetin girişimcilige ve yenilikciliğe etkisi: Türk girişimciler uzerine karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 220582
  2. Yazar: ÖZLEM KARABÜBER KUNDAY
  3. Danışmanlar: PROF. ÜLKÜ DİCLE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Günümüz bilgi ekonomisinin rekabetçi ve dinamik doğası için girişimcilik vazgeçilmez, bir unsur. Gerek devletler, gerekse akademisyenler, girişimciliğin desteklenmesine ,innovasyonu sembolize etmesi sebebiyle, odaklanmaktalar.Girişimcilik aynı zamanda yeni iş yaratılmasında büyük bir güç ve ekonomik büyümenin hayati belirleyicisi olarak da tanımlanmıştır.Girşimcilik alnındaki ilk çalışmalar, sayı olarak daha fazla olmaları nedeniyle, erkek girişimciler üzerine odaklanmıştır. 1970'lerden itibaren kadın girişimciler üzerinde yapılan araştırmalar gelişmeye başladı. Bu çalışmalar kadın girişimcilerin psikolojik ve sosyolojik özellikleri üzerindedir.Kadın girişimciler artık hakkında nadir araştırmalar yapılan bir olgu olmamasına rağmen, halen çok sayıda ya da henüz hiç dikkate alınmamış araştırma alanları mevcut. Dahası, cinsiyet konusunu irdeleyen araştırma sonuçları, girişimcilikte cinsiyetin etkisi konusunda çelişen bulgular sunmuştur.Bu farklı bulguların sebebi olarak kadın girişimcilik araştırmalarının metodolojik açıdan zayıflığıdır.Bu çalışmanın amacı, girişimcilik araştırmalarının günümüze kadar henüz ele almadığı alanlara yönelerek bilgi toplamak ve 1) türk kadın girişimcilerin girişimcilik faaliyetlerini etkileyen etkenleri tespit ederek kadın girşimcilik araştırmalarına ve 2) kişilik özelliklerinin girişimcilik ve yenilikçilik üzerine etkisini açıklayan bir model geliştirerek metodolojik gelişimine katkı sağlamaktır.Kadın girişimcilik alanındaki tepkilerin çoğunlukla gelişmiş ülkelerde yapılan araştırmalara dayandırılmasından dolayı, bunların Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde ne kadar geçerli olduğunu incelemek oldukça önemlidir.Araştırmanın örneklemi İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı 300 küçük işletme sahibinden oluşmakta (107 kadın, 193 erkek).Araştırma bulgularına göre medeni durum, yaş, yaşanan finansal sorunlar, cinsiyete dayanan sorunlar ve girişimci olmayı etkileyen unsurlar da kadın ve erkek girişimciler arasında cinsiyetten kaynaklanan farklar olduğunu gösteriyor.Bu çalışma, Türkiye'deki girşimcilik ve cinsiyet konularındaki sınırlı sayıdaki literatüre katkı sağlamanın yanı sıra, Türk girişimcilerin özellikleri, ihtiyaç ve sorunlarını anlamak için gerekli bilgiler sunarak ulusal girişimcilik destekleme programları için bir rehberdir.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is an essential factor for today?s economy of knowledge to manage its competitive and dynamic nature. Both governments and academics appear to be concentrating on encouraging entrepreneurship as it symbolizes innovation. Entrepreneurship also has been characterized as a major force for job creation, and a vital determinant of economic growth.Early work on entrepreneurship focused predominantly on male entrepreneurs, which was the most representative group in terms of numbers. Only from the late 1970s research on female entrepreneurship began to develop, starting out with studying the psychological and sociological characteristics of female entrepreneurs. Although female entrepreneurship is no longer an understudied phenomenon, there are still research areas that have received little or no attention. Moreover, the entrepreneurship studies that have concentrated on gender present inconclusive evidence of gender differences in entrepreneurship. However, this inconclusive evidence has been attributed to methodological weaknesses of female entrepreneurship research, including the use of small, convenience and non-mixed samples. The aim of this study is to create more insight into those areas where female entrepreneurship research to date has been inconclusive and to contribute to methodological development of 1) female entrepreneurship research by identifying the factors that effect entrepreneurial activity of Turkish female entrepreneurs and 2) a model to explain the effect of the personality characteristics on entrepreneurial activity and innovativeness.Given that the theories on women entrepreneurs have emerged primarily from research in developed countries, it is important to examine the extent to which these apply in the context of developing ones, such as Turkey.The sample is drawn using the stratified sampling technique from small businesses registered at the Istanbul Chamber of Commerce and consist of 300 entrepreneurs (107 female and 193 male). The findings of this study indicate that gender based differences among female and male entrepreneurs are in their marital status, age, number of children, financial problems faced, gender based problems, and reasons for becoming entrepreneurs. Turkish entrepreneurs demonstrated a high percentage of external locus of control (41.3 %). However, the mean locus of control scale for female entrepreneurs was not significantly different from that of their counterparts. Gender is also found to affect the product innovativeness-market dimension where men are found to be more innovative than female entrepreneurs.Besides providing a significant contribution to the limited literature on entrepreneurial activity in Turkey as well as the role of gender, this study also provides practical information to better understand the characteristics, needs, and problems of Turkish entrepreneurs and can be used to guide national entrepreneurship support programs.