The transparency factor in Turkish foreign policy during the Second World War
İkinci Dünya Savaşı sırasında Türk dış politikasında saydamlık faktörü
- Tez No: 220580
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ TANSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Türkiye'nin 2. Dünya Savaşı'nın dışında kalabilmesi Dünya diplomatik tarihinin en önemli başarılarından biridir. Karşıtları tarafından tehdit edilen, müttefikleri tarafından yardımı istenen Türkiye, savaşa girmek için güçlü bir baskı altındaydı. Ancak Türkiye yalnızca savaştan kurtulmayı başarmakla kalmayıp, iki tarafla ticaret yaparak, kredi ve mal alarak, maddi faydalar bile elde etti.Ortak görüş, jeopolitik konumunu kullanarak, Turkiye'nin iki tarafı birbirine karşı oynadığıdır. Bu görüş büyük ölçüde doğru olsa da, önemli bir faktör daha fazla dikkat hak etmektedir. Bu tezin savı, devletlerin niyet ve hareketlerinin bilinebilmesi olan saydamlık faktörününün yanlış anlamalara ve hesaplamalara daha az olanak vererek, 2. Dünya Savaşı sırasında Turk Dış Politikası'nda önemli rol oynadığıdır.Türk siyasetinde kamplaşma yoktu. Karar vericiler homojen, otoriter, hiyerarşik bir yapıya sahip ve az sayıda insandan oluşuyordu. İnönü'nün ülke üzerindeki kontolü tartışılmazdı. Ülke içinde manipule edilebilecek güç merkezleri veya ideolojik gruplar yoktu. Bu yüzden Türklerin niyetleri ve hareketleri yabancılar tarafından daha kolay anlaşılabiliyordu. Turk siyaseti saydamdı.Türk karar vericileri de saydam olmak için uğraş vermekteydiler. Diğer devletlerle etkili iletişim içindeydiler. Resmi yollar dışında, niyetlerini açığa vurmak için, çok sıkı kontrol ettikleri basını kullanıyorlardı. Siyasi manevraları sırasında, sürpriz etkisini azaltmaya çalıştılar. Gereğinden fazla yükümlülüklerden kaçınıyorlar, ilgili tarafların hiddetlerini üzerlerine çekmemek için gerekli önlemleri alıyorlardı. Türklerin manevraları karşıtları tarafından önceden bilindiğinden, yanlış anlamalar ve gereğinden fazla reaksyonlar önleniyordu.Sistemsel saydamlık da Türklere yardımcı oldu. Alman ordularının Batı Avrupa'daki başarıları, Türk ordusunun içinde bulunduğu kötü durum yanlış hesaplamalara yer vermeyecek kadar saydamdı. Türkler ululararası yapıyı da doğru okumayı bildiler. Balkanlarda ortak bir politikanın yapılamayacağını, Sovyet'lerin Türkiye üzerindeki emellerini doğru hesapladılar.İyi ve saydam emeller savaşları engelleyemez. Eğer mutlak gerekli olsaydı, Türkiye Almanya, Sovyetler ve hatta İngiltere tarafından saldırıya uğrayabilirdi. Eğer Türkiye'nin jeopolitik konumu bu kadar değerli olmasaydı, taraflar arası pazarlıkta feda edilebilecek bir ülke olurdu. Eğer Türkler büyük bir ordu hazırlamasalardı, Anadolu toprakları kolay işgal edilebilir olsaydı, savaşın sonuçları çok daha farklı olurdu. Bu tez yapısal faktörlerin sonuçları belirlediği savını inkar etmemektedir. Ancak yanlış hesaplamaları en aza indirerek, saydamlık, İkinci Dünya Savaşı sırasında Türk Dış Politikasında önemli rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey's ability to stay out of the Second World War is one of the most impressive accomplishments in diplomatic history. Pressured for help bythe ?allies? and threatened by the adverseries, Turkey was under constant duress. However Turks escaped from the destruction of the war while receiving credits and supplies from both sides.The consensus is that Turks used their critical geo-political location as a bargaining chip, playing one side against the other. Even though such argument is succesful in many respects, one significant factor deserves more attention. It is the argument of this thesis that transparency (the ability of states to recognize what others are doing) was that factor leaving less room for possible misperceptions and miscalculations.Turkish polity was not faction ridden but stable. Turkish decision makers were few, homogenious, authoritarian and hierarchical bunch. İnönü?s total grip of the country was unchallanged. There was no other centers of power or ideological factions that could be manipulated. Thus Turkish actions and intentions were easier to analyse by foreigners. Turkish polity was transparent.Turkish decision makers also made efforts to be transparent. They affectively comminicated. In addition to official contacts, Turks used strickly controlled media to expose their intentions. During their manevours, they tried to reduce perception of surprize. They were carefull limiting their commitments and took precautions against upsetting any interested powers. At many turning points, Turkish manevours were well expected by their counterparts thus miscalculations and overreactions were prevented.The transparent structure also helped. The decisive victory of Germany in Western Europe or inadequacy of Turkish military capabilities did not leave room for miscalculation. The Turks were also able to read interantional structure correctly. The Impossibility of Balkan solidarity and Soviet intentions were correctly calculated by Turks.Having benign and transparent intentions does not avoid war. If thought to be essential, Turkey could have been attacked by Germany, Russia or even by England. If Turkey did not have an extremely important geopolitical position she could have easily been a bargaining chip that could be sacrificed. Had Turkey not managed to put together a large army or did not have a difficult and costly terrain to invade the outcome could have been very much different. The argument of this thesis does not deny that structural factors are the prime determinants. However reducing the likelyhood of miscalculation, transparency played a major part in the outcome of Turkish Foreign Policy during the Second World War.