Gelişmekte olan ülkelerde bankacılık krizleri ve Türkiye
Banking crises in developing countries and Turkey
- Tez No: 220587
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DOĞANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Özellikle 1970'li yıllardan itibaren artarak görülen finansal krizleri açıklamaya yönelik teoriler Yeni Keynezyen kriz teorileri, Post Keynezyen kriz teorileri, Monetarist finansal kriz teorileri, Birinci nesil finansal kriz teorileri, ikinci nesil finansal kriz teorileri ve üçüncü nesil finansal kriz teorileri olarak adlandırılmaktadır.Gelişmekte olan ülkelerde görülen bankacılık krizlerinin en önde gelen nedenleri ise finansal serbestleşmeye iyi hazırlanamamalarından ve zayıf bankacılık düzenleme, denetleme ve yönetme sistemleridirSon yıllarda görülrn krizlerden sonra IMF ve Dünya Bankası birçok reform çalışması yapsa da bu çalışmalar tüm dünyada görülen krizlere karşı etkili olamamıştır. Krizlerin önlenmesinda ve kriz sırasında izlenilecek politika üreticisi bir uluslararası kurum ihtiyacı hala bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
New Keynesian Financial Crise Theories, Post Keynesian Financial Crise Theories, Monetarist Financial Crise Theories, First Nation Financial Crise Theories, Second Natio Financial Crise Theories and Third Nation Financial Crise Theories are the theories that explains the financial crises seen especially since 1970'sThe main reasons of the banking crises seen in developing countries are not well prepared financial openning and weak banking regulation, supervision and administration systems.Although IMF and World Bank worked on crises seen in recent years, these reforms could not be effective on all crises. There is still a need an instution to prevnt crises and strategies that can be followed.