Sınıf öğretmenliği öğrencilerinin bazı sosyo-demografik özellikleri ve düşünme ihtiyacına göre problem çözme becerilerinin incelenmesi
Some socio -demographic features of pre-service teachers and examination of their problem solving abilities depending on need for cognition
  1. Tez No: 220593
  2. Yazar: RUŞEN HATAY POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL TÜMKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada sınıf öğretmenliği öğrencilerinin düşünme ihtiyacı düzeyi ile cinsiyet, sınıf düzeyi, anne eğitim düzeyi ve baba eğitim düzeyi değişkenlerine göre“problem çözme becerileri”arasında anlamlı farklılık olup olmadığına bakılması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi Adana İli, Çukurova Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Sınıf Öğretmenliği programında okuyan 356 öğrenci oluşturmaktadır.Öğrencilerin düşünme ihtiyacı düzeyini ölçmek için“Düşünme İhtiyacı Ölçeği”, problem çözme becerisini ölçmek için“Problem Çözme Envanteri”, kişisel özellikleri belirlemek üzere ise araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için“SPSS”paket programının 11.5 sürümü kullanılmıştır. Veriler aritmetik ortalama, standart sapma, iki faktörlü varyans analizi ve LSD testi ile analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda öğrencilerin cinsiyet ve sınıf düzeyine göre problem çözme becerisinde anlamlı bir farklılık çıkmıştır.Düşünme ihtiyacı düzeyi, anne eğitim düzeyi ve baba eğitim düzeyine göre problem çözme becerisinde anlamlı bir farklılık çıkmamıştır. Düşünme ihtiyacı düzeyi ile anne eğitim düzeyi etkileşiminde anlamlı bir farklılık çıkmıştır. Düşünme ihtiyacı düzeyi ile cinsiyet, sınıf düzeyi ve baba eğitin düzeyi etkileşiminde anlamlı bir farklılık çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine if there is a significant difference between ?the problem solving abilities? of the undergraduates in pre-service teaching depending on variables of father?s education level, mother?s education level, class level, gender and need for cognition level. The paradigm of this research is 356 undergraduates who study at Pre-Service Department of Education Faculty in Çukurova University, Adana.In order to evaluate the need for cognition level of undergraduates the ?need for cognition scale? is used, in order to evaluate the problem solving ability of them ?problem solving inventory? is used and in order to determine their personal traits ?personal information form? that is prepared by the researcher is used. Obtained data has been statistically analyzed by 11.5 version of SPSS program. Data has been analyzed by arithmetic mean, standard deviation, two factor variance analysis and LSD test.The results of research indicated significant differences in problem solving ability depending on gender and class level. There is no significant difference in problem solving ability depending on the father?s education level and mother?s education level. A significant difference occurred in the interaction of need for cognition and mother?s education level. There is no significant difference in the interaction of need for cognition level and father?s education level, class level and gender.