Velilerin çocuklarının eğitimine katılımının ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin öz değerlendirme tutumuna etkisinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Parental attendance of children's education and investigation abaout the effects in terms of some variables for primary school of 4th class student' self evaluation attitude
- Tez No: 848001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN MENTİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı, veli katılımının ilkokul öğrencilerin öz değerlendirme tutumları üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda veli katılımının düzeyleri ölçek ile belirlenmiş ve öğrencilere uygulanan ölçek ile de kendi yaşantılarında öz değerlendirme tutumlarının veli katılımı ve bireysel bilgi formu ile arasındaki ilişki ve etkisi kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Bunlara ek olarak velilerin eğitime katılımı ve öz değerlendirme değişkenlerinin velilerin ve çocuklarına bağıntılı olarak çeşitli sosyo-demografik özellikler de dahil edilerek( cinsiyet, yaş, çocuğun cinsiyetine, velinin eşiyle beraberlik durumuna, öğrenim düzeyine, eşin öğrenim düzeyine, ailedeki çocuk sayısına, çalışma durumuna ve gelir düzeyine göre) ne düzeyde farklılık meydana getirdiği araştırılmıştır. Araştırma nicel araştırma modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veli katılımının öğrencilerin öz değerlendirme tutumlarına etkisini incelemek amacıyla korelasyonel bir çalışma yapılmıştır. İki ya da daha fazla değişken arasındaki ilişkileri belirlemek ve neden-sonuç ile ilgili ipuçları elde etmek amacıyla yapılan korelasyonel (correlational) araştırmalardır. (Büyüköztürk vd.,2011:14). Velilerin sosyo demografik düzeyleri ile çocuklarının eğitimine katılım boyutları arasındaki ilişkileri ortaya koymak için nedensel karşılaştırma yapılmıştır. İnsan grupları arasındaki farklılıkların nedenlerini ve sonuçlarını koşullar ve katılımcılar üzerinde herhangi bir müdahale olmaksızın belirlemeyi amaçlayan çalışmalara nedensel-karşılaştırma (causal-comperative) araştırması denir. (Büyüköztürk vd.,2011:15). Veri toplama aracı 3 bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde araştırmacı tarafından hazırlanan sosyo-demografik bilgi formu kullanılmıştır. İkinci kısımda“Öz Değerlendirme Tutum Ölçeği”(Yurdabakan ve Uzun, 2011) ve üçüncü kısımda ise“Veli Katılımı Ölçeği”(Gürbüztürk ve Şad, 2010), kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim öğretim yılında İzmir ili Menemen ilçesindeki devlet okullarındaki 4.sınıf öğrencileri ve onların velileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise Menemen ilçesinde bulunan 34 devlet okulundan 2726 öğrenci arasından okul sayıları sosyo ekonomik düzey baz alınarak alt orta ve üst gelir seviyesi olarak 3 gruba ayrılmış ve her gruptan bilgisayar programından 2 tane okul rastgele yöntemle seçilmiş küme örnekleme yöntemi uygulanmıştır. Küme örneklemesi, birden çok evren biriminden oluşan kümeler(gruplar) olarak da tanımlanabilir ve bu durumda evrenden örnek alma işi grup temelinde yapılır (Büyüköztürk vd.,2011:81).339 öğrenci ve velisinden dönüt alınarak gönüllü olarak ölçekler uygulanmıştır. Araştırma sonucunda veli katılımının öğrencilerin öz değerlendirme tutumu üzerinde olumlu anlamda bir etkisinin olduğudur. Veli katılım ölçeğinde yer alan her alt ölçeğin de öz değerlendirme üzerinde bir etkisi mevcuttur. İki ölçek arasında pozitif bir korelasyon vardır. 21. Yüzyıla tam uyum sağlamak için bireyin sahip olması gereken bilgi ve beceriler mevcuttur. Bunlardan bir tanesi de üstbiliş süreçlerinden olan öz değerlendirmeyi içermektedir. Bu bağlamda veli katılımının da akademik başarının alt dallarından bir tanesi olan öz değerlendirme üzerinde olumlu etkisinin saptanmasıdır. Daha önceki araştırmalarda genel anlamda biliş düzeyindeki akademik başarıya etki araştırılmışken bu araştırmada daha özele inilerek farklı bir boyut ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of parent involvement on primary school students' self-assessment attitudes. For this purpose, the levels of parent participation was determined by a scale, and the relationship among the students' self-assessment attitudes in their own lives and the parent involvement and personal information form as well as the effect of parent involvement on students' self-assessment attitudes were extensively examined on account of the data obtained from the scale applied to the students. In addition, it was also investigated whether the variables of participation in education and self-assessment differ according to the socio-demographic characteristics of parents and children (gender, age, gender of the child, age of the child, school level of the child, status of being together with the spouse, educational status, educational status of the spouse, total number of children, employment status and income status of the family). A correlational study was conducted to examine the effect of parent participation on students' self-evaluation attitudes. These are correlational studies conducted to determine the relationships between two or more variables and to obtain clues about cause and effect. (Büyüköztürk et al,2011:14). A causal comparison was made to reveal the relationships between parents' socio-demographic levels and their participation in their children's education. Studies that aim to determine the causes and consequences of differences between groups of people without any intervention on conditions and participants are called causal-comparative research. (Büyüköztürk et al.,2011:15). The data collection method consists of 3 parts. In the first part, the socio-demographic information form prepared by the researcher was used. In this section, it is aimed to reveal the personal characteristics of the participants such as gender, age, gender of the child, the age of the child, the school level of the child, the status of being together with the spouse, the education level, the education level of the spouse, the total number of children, the employment status and the income status of the family. In the second part,“Self-Assessment Attitude Scale”(Yurdabakan and Uzun, 2011) and in the third part,“Parent Participation Scale”(Gürbüztürk and Şad, 2010) were used. The participants of the research consist of 4th grade students in public schools in the Menemen district of Izmir in the 2021-2022 academic year and their parents. The sample of the research was divided into 3 groups as lower middle and upper income level, based on the socio-economic level of the number of schools among 2726 students from 34 public schools in Menemen district, and 2 schools from each group were randomly selected from the computer program and cluster sampling method was applied. Cluster sampling can also be defined as clusters (groups) consisting of multiple universe units, and in this case, sampling from the universe is done on a group basis (Büyüköztürk et al., 2011:81). The result obtained in this research question as to the effect of parent involvement on learners' self assessment attitude reveals that the former variable positively effects the latter Each subscale of parent involvement questionnaire exerts an influence on self assessment There is a positive correlation between the two scales. In this context, it is aimed to determine the positive effect of parent participation on self-assessment, which is one of the sub-branches of academic success. Whereas the previous studies broadly inquired the effect on academic success in cognitive terms, this present study discusses the topic in a more specific manner.