Türk ve İtalyan yöneticilerinin liderlik tarzları:Türkiye'de faaliyet gösteren Türk-İtalyan ortak girişimlerinde bir uygulama
The leadership styles of the Turkish and İtalian managers and a research about the Turkish-İtalian joint ventures in Turkey
- Tez No: 220608
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AZMİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Liderlik uzun yıllardan beri hem bilim adamları hem de işletmeler açısından bir çok defalar incelenen bir konu olmuştur. Liderler, sahip oldukları potansiyel güçlerini amaçlarına ulaşmak için, başkalarına veren ve onları yönlendiren kişiler olarak tanımlanmaktadır. Sosyal bir varlık olan insanların yaşadığı her yerde mutlaka liderlik kavramından bahsetmek mümkündür. Özellikle günümüz küresel dünyasında etkili liderlik işletmelerin başarısı ve sürekliliğini sağlamada önem kazanmıştır. Geçmişten bu yana yapılan liderlik davranışlarını açıklamaya yönelik tüm araştırmalar sonucunda bir çok yaklaşım ortaya çıkmasına rağmen günümüzde temelde benimsenmiş ve literatürümüze giriş yapan belli başlı altı liderlik tarzı ışığında, her liderin kendine ait bir tarzı olduğu belirlenmiştir. Bu liderlik tarzları da bir çok koşuldan etkilenmiştir. Bu tez çalışmasında farklı kültürlere sahip yöneticilerin liderlik tarzları üzerinde bir araştırma yapılmış olup kültürel farklılıkların liderlik tarzları üzerindeki etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Lider, sosyal bir varlık olan, insan olduğu için ve insanlarda yaşadıkları toplumun kültürel değerlerinden etkilendiklerinden dolayı tez araştırmamızda bu kültürel farklılıkların liderlik tarzları üzerindeki etkisini görmek açısından Türk ve İtalyan toplumları örnek alınmıştır. Yapılan araştırma sonucunda, Türk yöneticilerin tüm işletme ve yönetim faaliyetlerini detaylıca planlayarak çalışanlarını her aşamada yönetmek hedefini benimsedikleri, fakat İtalyan yöneticilerin ise çalışanlarını daha çok dinleyerek onların düşünce ve fikirlerine önem verip karar verme sürecisine dahil eden, takım çalışması ruhuna inanan bir liderlik tarzı benimsedikleri görülmüştür. Anahtar kelimeler : Liderlik, Liderlik Tarzları, Türk Yöneticiler, İtalyan Yöneticiler, Joint-venture
Özet (Çeviri)
For a long time leadership has been a subject that is studied many times for scientists and businesses. A leader is describied as a person who gives his own potential powers to others and direct them to reach the goal. In everywhere leadership can be talked about because of the sociality of human being. An effective leadership has an importance of the success and progress of businesses especially in the global world nowadays. The result of past and present surveys to describe leadership behaviours tells that although many approaches come out, in present by the help of six well known and accepted leadership styles, it fixed that every leader has his own style. These leadership styles are affected from many conditions. In the thesis, leadership styles of managers that have different cultures is searched and the effects of cultural differentes on leadership styles is tried to studied. A leader, because of a human being that is a social existence and people are affected from the cultural values of their societies so that in this thesis research in order to see the effect of the cultural differences on leadership styles Turkish and Italian societies are used as an example. In the result of this research, we have seen that the Turkish managers plan to the all activity of businesses and managements carefully and lead the employers in the all level, but the other side, the Italian managers appropriate the leadership style that is listen employers, consider their thoughts and thinkings and include them in the decision process and believe in team working. Keywords : Leadership, Leadership styles, Turkish Managers, Italian Managers, Jointventure