Nizamülmülk ve Machıavellı'ye göre devlet yönetimi
State administration according to Nizamulmulk and Machiavelli
  1. Tez No: 934030
  2. Yazar: MUHAMMED AKİF SUBAŞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ZAKİR SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Devletlerin ve toplumların başarısı, yönetim yaklaşımlarına bağlıdır. Devlet yöneticilerinin vatandaşlarla iletişim kurması, taleplerini dinlemesi ve ulusal-uluslararası iş birliğini sağlaması önemlidir. Devletin varlığı, yönetim biçimiyle bağlantılıdır. Machiavelli ve Nizamülmülk, devlet yönetimi üzerine farklı teoriler geliştirmiştir. Machiavelli, gücün ön planda olduğunu savunurken, Nizamülmülk adalet ve ahlakın temel olduğuna inanmıştır. Modern devlet, her iki yaklaşımı da göz önünde bulundurmalıdır. Machiavelli, İtalya'nın birliğini sağlamak için çalışmış, Nizamülmülk ise Selçuklu Devleti'ni yönetmiş ve Türk birliğini pekiştirmiştir. Her iki düşünür de yönetim, liyakat ve devlet adamlığı konularında önemli izler bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
The success of states and societies depends on their approach to governance. It is important that state administrators communicate with citizens, listen to their demands and ensure national-international cooperation. The existence of the state is linked to the form of governance. Machiavelli and Nizamülmülk developed different theories on state administration. While Machiavelli argued that power was at the forefront, Nizam al-Mulk believed that justice and morality were fundamental. The modern state should consider both approaches. Machiavelli worked to ensure the unity of Italy, while Nizamülmülk ruled the Seljuk State and reinforced Turkish unity. Both thinkers have left important traces on governance, merit and statesmanship.