Bilgi çağında değişen kariyer anlayışı ve üniversite öğrencilerinin kariyer tercihlerini etkileyen faktörler üzerine bir uygulama
Evolving and changing career concept in the information age, and an investigation of the factors influencing the career preferences of undergraduates
- Tez No: 220665
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde, bilim ve teknolojideki gelişmeler, sosyal ve siyasi değişimler, rekabet; sosyal ve ekonomik çevrelerde, özellikle örgütsel yapılarda önemli değişimleri beraberinde getirmektedir. Küreselleşme, teknoloji, değişim ve bilgi toplumu kavramlarının etkisiyle örgütsel yapıların değişmesi, bireylerin eğitim ve beklentilerindeki gelişmeler kariyerin anlamını da değiştirmektedir. Bilgi çağında, yaşam boyu iş olanaklarının, fonksiyonel unvanların ve gelir açısından sürekli yükselmenin yerini, yaşam boyu öğrenme, kendi kendini sürekli geliştirme ve sürekli istihdam edilebilir kalmaya gereksinim duyma almıştır. Bu çalışmanın amacı değişen iş dünyası ile birlikte, üniversite öğrencilerinin iş değerlerini belirlemek ve iş değerleri ile kariyer seçimleri arasında bir ilişki olup olmadığını tespit etmektir. Bu amaçla, Çukurova Üniversitesi'nin farklı fakültelerinde okuyan öğrenciler üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre; Çukurova Üniversitesi öğrencileri, kariyer seçimlerinde en çok ?güvenlik?, ?başarı? ve ?yaratıcılık? değerlerine önem vermektedirler.
Özet (Çeviri)
In today?s world, the continuous developments in science and technology, the ongoing changes in social and politics arena and competition bring about significant changes in social and economic enviroments besides those changes in the organizational structures. The effects of globalization, technology, variation, knowledge of society and the changing in the organizational structures, developments in the personal education and preferences have changed the understanding of career. In the era of information, life-time job oppurtunities, functional titles and continuous improvement in terms of high wages have left its place to life-time education, continuous self-improvement and the need for ensuring full-time employment. The aim of this study is to determine the work values of undergraduates as well as changing business world and examine whether there exists a relationship between work values and career choices. For this purpose; a survey was applied on the undergraduates that have been studing at the various majors of Cukurova University. Findings in this study indicated that the three most highly ranked work values for undergraduates are; ?security?, ?achievement? and ?creativity?.