As though; concealed within images
Sanki; imgenin gizliliği
- Tez No: 220666
- Danışmanlar: DOÇ. ERDAĞ AKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu tezin amacı işlerimin hem kavramsal çerçevesini hem de pratikteki sürecinianlatmak ve ?Sanki? / ? As Though? isimli sergimin bir okumasını önermektir.Bu metinde, ürettiğim imgelerin içindeki 'giz' üzerinde durdum. İçerlerinde gizlibir alan barındıran imgeler üretmeye çalışıyorum. Bunu, imgelerimin ardlarındaçeşitli olasılıklar barındırabilmesi amacıyla yapıyorum.Birinci bölümde işlerimi, giz, figür ve zemin ilişkisi, ve iz kavramı bağlamındatartıştım. İkinci bölümde, arketipler üzerinde durdum. Özellikle gölge arketipininçalışmalarımdaki yerini ele aldım. Üçüncü bölümde, birçoğu ?As Though?/ ?Sanki?sergisinde bulunan çalışmalarımı, hem kavramsal olarak hem de pratik süreçleribakımından ele aldım.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I aim to describe both the conceptual and practical process behindmy works. I also want to suggest a reading for my exhibition named ?As Though? /?Sanki?.The concept of `the concealed? is meant to refer to an indefinable space withinimages in the text. I aspire to create images which have something concealed withinthem. My goal is hereby to make various on-going interpretations of my imagespossible.In the first chapter, I discuss my images with an eye on the idea of mark and howthe concepts of the concealed, and figure and ground relate to eachother. In thesecond part, I look at the archetypes, especially the shadow archetype I trace in myworks. In the third chapter, some works of mine from the exhibition, ?As Though? /?Sanki? are explained conceptually and in terms of the practical process they havegone through.