Collection management policy for a musical ınstruments museum
Müzik enstrümanlari müzesi için kolesiyon yönetim politikasi
  1. Tez No: 220702
  2. Yazar: BENGÜ GÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAROLYN ASLAN, YRD. DOÇ. DR. LUCİENNE THYS ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Müzik, Museology, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Müziğin, müzik enstrümanları aracılığıyla toplumların refahı için sağladığı olumlu ve yapıcı etkiler inkar edilemez boyuttadır. Bu nedenle, müzikal mirasımızın korunarak gelecek nesillere taşınması gerekmektedir. Müzik enstrümanları müzesi, insanlara dokunulabilir ve dokunulamaz müzik kültürünü anlatma misyonu ile insanlar ve müzik arasında bir köprü görevi görmektedir. Bu durum, müzik enstrümanları müzesinin önemini açıkça vurgulamaktadır. Fakat, Türkiye'de özel ve küçük koleksiyonlar dışında bu amaca hizmet etmekte olan kapsamlı bir müzik müzesi bulunmamaktadır. Anadolu'da ve Anadolu'ya komşu olan ülkelerde müziğin gelişimini, müzik ve müzik enstrümanlarının sosyal çevreden ve toplum yaşamından nasıl etkilendiklerini aktaran kapsamlı bir müze ihtiyacı bu çalışmanın çıkış noktası olmuştur. Bu tez Türkiye'de açılacak böylesine bir müzeye yol göstermeyi ve müzik müzeleri üzerine çalışan araştırmacılara kaynak olmayı amaçlamaktadır.Müzik enstrümanları müzeleri de her müze gibi topluma eğitim, araştırma ve içinde barındırdığı objeleri koruma gibi faaliyetlerle hizmet vermekte, ziyaretçilerinin öğrenirken keyif aldığı bir mekan olarak görev yapmaktadırlar. Müzik ve müzik enstrümanları tarihi açısından eşsiz bir kaynak oluşturarak, kullanımı günümüze kadar süren antik müzik enstrümanlarına ışık tutmaktadırlar. Bunun ötesinde, okul öncesi eğitim ve yetişkin eğitimi açısından örgün eğitim alanları dışında öğrenme mekanı olarak görev yapmaktadırlar. Düzenlediği konserler, atölyeler, konu bazında özelleştirilmiş rehberli turları ile ziyaretçilerinin keyifli bir deneyim kazanacağı dinamik yaşam alanları olarak da görev yapmaktadırlar.Müzik, çağlar boyunca tüm ulusların ortak dili olmuştur. Müzik enstrümanları da bu soyut kavramı somutlaştırarak bu ortak dile müzeler aracılığıyla yaşayan bir alan oluşturmuşlardır. Bu nedenle, Türkiye'de bu konunun giderek artan bir ilgi ile takip edildiği bu zamanlarda, dünyadaki müzik müzelerinin yönetimi ve gelişimi üzerine böyle bir çalışma yapmak oldukça anlamlı olmaktadır. Bu düşünce ile, bu tez Avrupa'daki müzik enstrümanları müzelerindeki uygulamaları dikkate alarak, koleksiyon yönetimi, koruma ve restorasyon stratejilerinin yanı sıra müzik enstrümanları müzeleri için kamu politikaları konularında kaynak oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The positive and constructive impacts of music are undeniable. Therefore, it is crucial that musical heritage should be conserved and conveyed to future generations. With this motive of providing people tangible and intangible cultural heritage, musical instrument museums work as a mediator between people and musical heritage and preserve this heritage. In Turkey, nevertheless, besides the private and small public collections, there is no advanced music museum that serves these purposes. This need for an advanced music museum that communicates the evolution of music in Anatolia and neighboring lands and indicates how music and musical instruments are affected by the social, political and economic environment, has been the main motivation for this study. Hence, this thesis aims to be a guide for such a music museum in Turkey, and for scholars working in the field of music museums.Musical instruments museums serve the public for the purposes of education, research, conservation-restoration and pleasure, like all other museums. They act as an excellent resource for the research of the history of music and musical instruments. They shed light on the history of antique musical objects that survive until the present day. Moreover, they act as alternative learning spaces for pre-school, school-age and adult education, and they serve as dynamic places presenting a range of experiences to their audiences by means of concerts, workshops, theatrical performances and specific guided tours. Music can also be seen as a common language and musical instruments museums aim to exhibit this abstract issue with concrete objects, creating a living environment for this common language.It is important to study the improvements and management of such museums all over the world as the concept of a museum related to musical instruments has recently gained increasing attention in Turkey. This thesis will serve as a resource about collection management policies, conservation and restoration strategies, as well as public policies for a musical instrument museum by means of studying several different cases of musical instruments museums in Europe.