Attitudes towards expatriates : Development of a measure
Yabanci yoneticilere yonelik tutumlar : Bir ölçeğin geliştirilmesi
- Tez No: 220716
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, yabancı yöneticilere yönelik tutumları ölçen yeni bir ölçek geliştirilmiştir. Çalışma dört safhadan oluşmuştur. Birinci safhada, 10 yabancı çalışan ve 15 Türk çalışan ile geniş kapsamlı görüşmeler yapılmış ve ölçeğin maddeleri oluşturulmuştur. İkinci safhada, 198 katılımcı ölçeğin 60 maddeli ilk versiyonunu gelişmiş ülkelerden gelip gelişmekte olan ülkelerde görev alan yabancı yöneticiler için doldurmuştur. Bu safhadan sonra ilk madde elemesi yapılmıştır. Üçüncü safhada, kalan 34 maddenin yabancı yöneticiler için olumlu ya da olumsuz özellikler olarak algılanıp algılanmadığı 44 katılımcı tarafından belirtilmiştir. Temel çalışmada, 228 katılımcı geliştirilen ölçeğin 34 maddeli versiyonunu içeren bir anketi doldurmuşlardır. Bu anket ile ayrıca katılımcıların kişiliği, etnik merkezciliği, evrensellik ? çeşitlilik eğilimi, yabancı yöneticilerle çalışma tercihi ve onlara sosyal destek sağlama niyeti ölçülmüştür. Faktör analizlerinin sonrasında ölçeğin son versiyonu 5 faktöre yüklenen 24 madde olarak ortaya çıkmıştır. Geliştirilen tutum ölçeği ile deneyime açıklık, dışa dönüklük, evrensellik ? çeşitlilik eğilimi ve etnik merkezcilik arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyonlar bulunmuştur. Bu bulgular ölçeğin birleşen geçerliği için destek sağlamıştır. Ölçeğin ayırdedici geçerliğini destekleyen iki bulgu vardır. Yabancı yöneticilerle daha önce deneyim sahibi olmanın onlara karşı daha olumlu tutumlara yol açtığı bulunmuş ve bu deneyimin niteliği ile ölçek skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon bulunmuştur. Ölçüt geçerliği ise ölçek skoru ile yabancı yöneticilere sosyal destek sağlama niyeti ve onlarla çalışma tercihi arasındaki anlamlı korelasyonlarla desteklenmiştir. Literatürde böyle bir ölçeğin bulunmaması nedeniyle, geliştirilen ölçeğin bu konudaki araştırmaların artmasına katkıda bulunması beklenmektedir.Ayrıca, yabancı yöneticiler ya da onlarla çalışan yerel çalışanlar için hazırlanacak eğitim programlarının geliştirilmesinde alandaki uygulamacılara da fayda sağlama potansiyeli vardır.
Özet (Çeviri)
In this study a measure for assessment of host country nationals? attitudes towards expatriates (ATEX) was developed. The study consisted of four phases. In the first phase, in-depth interviews with 10 expatriates and 15 host country nationals (HCNs) were conducted and items of ATEX were generated based on the interview outcomes. In the second phase, the 60-item version of ATEX was filled out by 198 HCN participants for potential expatriate managers assigned from developed countries to developing countries. Following the analysis of results, item elimination was conducted. In the third phase, the remaining 34 items of ATEX were evaluated by 44 participants as positive or negative attributes of expatriates. In the main study, 228 participants filled out a questionnaire including 34-item version of ATEX. Personality, ethnocentrism, universal-diverse orientation, preference to work with expatriates and intention to provide social support to expatriates were also assessed through this questionnaire. After factor analyses, final version of ATEX was reduced to 24 items which loaded on to five factors. ATEX correlated significantly with openness to experience, extraversion, universal-diverse orientation and ethnocentrism. These correlations provided support for the convergent validity of ATEX. Discriminant validity of ATEX was supported by two findings. Having previous work experience with expatriates led to positive attitudes towards expatriates and quality of the experience correlated with ATEX. Criterion-related validity was supported by the findings that intention to provide social support to expatriates and preference to work with expatriate managers correlated with ATEX. Since there was lack of such a measure in expatriation literature, ATEX has the potential to be a reference point for further research on this issue and contribute to practitioners by providing them information about specific areas that require training for expatriates and HCNs.